site.btaРимски бронзов свещник е сред стотиците находки от археологическото лято на "Мисионис" край Търговище
BOBSTH 12:59:31 02-12-2021
PP1256BO.004
Търговище - "Мисионис" - находки
Римски бронзов свещник е сред стотиците находки от археологическото лято на "Мисионис"
край Търговище
Търговище, 2 декември /Боряна Димитрова, БТА/
Римски бронзов свещник /канделабър/ е сред стотиците находки от археологическото лято на "Мисионис" край Търговище. "Вече имаме един много добър туристически обект, резултат на голямото финансиране през това лято. Освен находките, извършена е и много консервационна работа, и разглеждането му може да продължи близо два часа", каза археологът от Регионалния исторически музей в Търговище Стефан Иванов на съвместна пресконференция с научния ръководител проф. Николай Овчаров.
Канделабърът - половинметров, е датиран от 5-ти-6-ти век - римската епоха. В България досега са открити няколко такива - един от тях е 1,5 метра, от 1-ви век, и е намерен край Кърджали. Долната част на свещника е изключително добре оформена, според археолозите; изобразени са копита и стилизирани глави на еленчета. По думите на проф. Овчаров, стойността на предмета е над 20 000 долара.
Стефан Иванов каза още, че канделабърът е бил умишлено заровен на една от улиците в Мисионис, укрит с огромно количество камъни. Открит е на части - повече от 40 малки предмета. Радослав Димитров от Търговище безвъзмездно възстановява свещника. През следващата година се очаква да бъде открита и лампата, която ще придаде истинския блясък на предмета. Намерени са и огромна част медни съдове.
Сред другите находки - общо над 600, са остатъци "от лукса" на хората, които са живели в града, обясняват специалистите. Открити са прозоречни стъкла, части от чаши, катинари с ключ, което говори за изнасянето на жителите на града на юг по време на аварските и славянските нашествия. Така крепостта е изоставена.
Сред ценните находки е и друг масивен съд - от 14-ти век. Все още не е изяснено за какво е служел. По думите им, по-скоро е църковна утвар.
"Градът започва развитието си през 5-ти-6-ти век. В 7-ми век този град вече не съществува, а през 9-ти отново го има. И през 13-ти-14-ти век Мисионис се възражда като средновековен български град - един от най-важните на подстъпите към Търновград. Знаем за обсадата му под името Косово, до превземането му, което слага края на живото му", обобщи проф. Овчаров.
/ПП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина