site.btaВъзрастта на употребяващите наркотични вещества намалява според експерт
BOBSTH 11:30:01 05-12-2016
PP1128BO.011
Плевен - наркомании - тенденции
Възрастта на употребяващите
наркотични вещества намалява
според експерт
Плевен, 5 декември /Малин Решовски, БТА/
Възрастта на употребяващите наркотични вещества пада - деца, ученици, между 14 и 18 години. Това съобщи в Плевен д-р Пламен Попов - директор на Националния център по наркомании. Той участва в Годишната среща на токсиколозите в България, която се състоя за четвърта година в Плевен.
Д-р Попов уточни, че това е тенденция в цяла Европа - възрастта намалява по много причини, включително и поради това, че може да се купят различни смеси по интернет. Според него прави впечатление, че при употребата на наркотици "се завръща" екстази, познато от 2000-та година, но под нова форма - много по-мощно.
Д-р Попов посочи, че зачестяват случаите на остри интоксикации от нови психоактивни вещества. Той се надява токсиколозите-специалисти да подготвят специални указания за медиците от "Спешна помощ" и отделенията как да се процедира при отравяне с тези вещества, тъй като спектърът на интоксикации е много разнообразен и случаите са изключително тежки - има фатално завършващи, с млади хора.
В световен мащаб все още няма готов алгоритъм за овладяване на тези състояния - особено при доболничната помощ и в спешната помощ, добави д-р Пламен Попов.
/ПП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина