site.btaВасил Друмев и майстор Колю Фичето присъстват на първото заседание на Учредителното събрание преди 138 години на днешния 10 февруари
BOBSTH 10:31:31 10-02-2017
AM1029BO.001
Велико Търново- Учредително събрание - Светла Атанасова - интервю
Васил Друмев и майстор Колю Фичето присъстват
на първото заседание на Учредителното събрание
преди 138 години на днешния 10 февруари
Велико Търново, 10 февруари /Марина Петрова, БТА/
Васил Друмев и майстор Колю Фичето присъстват на първото заседание на Учредителното събрание преди 138 години на днешния 10 февруари. Подготовката за свикването на събранието, което поставя началото на Третата българска държава започва през януари 1879 година. Според чл. 4 на Берлинския договор в старата столица Търново трябва да се свика събрание на нотабилите, което да изработи основния закон на Княжеството, който остава в историята като Търновската конституция, каза в интервю за БТА д-р Светла Атанасова, главен уредник в Регионалния исторически музей във Велико Търново.
Експертът отбеляза, че значимостта на това събитие е предизвиквало вълнение не само в средите на държавниците и международната общност, но и сред обикновените хора.
Още в края на януари в Търново започват да пристигат депутатите от петте губернии на българските земи, както и "депутатите-сираци". Така биват наричани представителите от Македония, Добруджа, Източна Румелия. Наричали са ги сираци, тъй като това са били представители от откъснатите територии от българските земи, според клаузите на Берлинския конгрес, посочи Атанасова.
В Търново е кипяла трескава подготовка за откриването на Учредителното събрание. Улиците били изпълнени с аромати на скара и лясковско вино. Поставени са украси, имало е много съпътстващи прояви, като организацията на първото модно ревю, например, каза Атанасова. Еуфорията е завладяла както населението, така и пристигналите депутати и гости, които се разхождат на групи, посещават емблематични обекти, като Царевец и Трапезица.Те са били наясно, че ще участват в една историческа приемственост, и това се е усещало в цялата атмосфера на града, уточни историкът.
В онези дни особено важна е била фигурата на секретаря на Търновската община Димитър Атанасов. На него е била възложена цялостната логистика, организацията по посрещането и настаняването на всички участници в паметните събития, отбеляза историкът. Димитър Атанасов произхожда от заможно търговско семейство на изселници в Румъния. След Освобождението той се връща в Търново и постъпва на работа, като секретар на общината. Владеел е френски, английски, италиански, румънски и руски език.
Атанасов е отговарял и за бюфета на първите депутати. За тях е имало организирана закуска, обед и вечеря. Издръжката им е била в размер на 25 френски франка на ден, или 125 днешни български лева, изчисли Светла Атанасова.
Депутати и високопоставени лица са настанявани в къщите на заможни търговци и индустриалци в Търново. Руският императорски комисар княз Дондуков - Корсаков е настанен в дома на търговеца Стефан Серафиди, който притежавал фабрика за коприна. В този дом е отседнал и Александър Първи Батенберг, разказа още за организацията на събитието историкът.
Местните самодейци поставят пиесата "Иванко"
на Васил Друмев в залата на Учредителното събрание
Местните самодейци поставят пиесата "Иванко" на Васил Друмев в залата на Учредителното събрание пред депутатите, като присъства и самият автор. Любопитна подробност е, че на заседанието присъства и майстор Колю Фичето, архитект и строител на сграда на Конака/1872-74г./, в която заседават нотабилите. Според запазените сведения, при влизането му в залата, всички депутати стават на крака и отдават чест на първомайстора. Тогава Петко Славейков предлага да му бъде издействана пенсия на поборник или заслужил деец на българското Възраждане. Майсторът тогава е на 76 години, а пенсията му бива гласувана от депутатите.
Премиерата на новосформирания първи военен оркестър в града също се е състояла на 10 февруари. Според Атанасова военната музика е водила тържественото шествие до църквата "Св. 40 мъченици", където е отслужен молебен от Екзарх Антим Първи, непосредствено след откриването на първото заседание.
Отпечатването на всички протоколи от заседанията на депутатите, както и първите броеве на Търновската конституция е ставало в печатницата на Любен Каравелов, преместена от Букурещ в Търново. Тя се е намирала в приземния етаж на сградата, разказа Атанасова. Стенограмите на Учредителното събрание е водил Христо Попконстантинов от смолянското село Петково. В българската история той остава като първия стенограф.
Стефан Стамболов посреща
княз Дондуков - Корсаков
На 10 февруари, точно в 10 часа, княз Дондуков - Корсаков е посрещнат пред Конака, слово произнася Стефан Стамболов. Според дописките в тогавашната преса, след приветствието, князът възкликва по отношение на Стамболов: "Замечательный ум". Още тогава руската политика оценява високо неговите способности, още повече, че той е бил руски възпитаник, отбеляза Атанасова.
В началото на събранието слово произнася руският императорски комисар, подписват се протоколи от страна на Великите сили за откриване на заседанията.
Информация за уредбата на събранието дава Григор Начович на страниците на вестник "Марица". Изградена е естрада за председателя на Учредителното събрание Екзарх Антим Първи, както и за заместник-председателите.
Специална маса е отделена на руския правен комисар Лукиянов, който изработва органическия устав. От двете страни има място за всички представители на Великите сили, на Високата порта и пресата. На скамейките са били местата за народните представители. Имало е място за публиката, в която немалък е бил броят на жените.
Там, в публиката, е била и Екатерина Каравелова, съпруга на Петко Каравелов, народен представите и по-късно министър-председател на първото избрано правителство след Освобождението.
Княз Дондуков Корсаков открива Учредителното събрание. Депутатите заседават три пъти в седмицата, от 10 до 16 часа.
Същинската работа започва на 22 март, когато се обсъжда органическият устав. Приема се той да бъде заменен с Конституция, която е била подписана на 16 април, с подписите на 213 народни представители, от присъствали 230.
Оригиналната маса, на която е подписана Търновската конституция днес се съхранява в къщата-музей на Петко и Пенчо Славейкови в София, уточни специалистът.
РИМ- Велико Търново съхранява лични вещи
и документи от първите български депутати
Светла Атанасова открои албум с кожени корици и изключително красиви апликации, който бил подарен на д-р Стат Антонов. Той е роден в Търново, завършва медицина в Букурещ, работи като лекар в Румъния. Поддържа контакти с революционните дейци, познава се с Любен Каравелов и Васил Левски. Той е лекарят, който влиза в Търновския затвор, за да прегледа Левски при залавянето му през декември 1872 г. Съвременниците го определят, като влиятелна личност, масон. Участва във всички важни решения, които се взимат след Освобождението. Става главен лекар на Търновската болница.
Друга любопитна реликва е Евангелие от 1865 година, което е било притежание на депутата от Севлиевския окръг Михо Минков Гълъбов. Той влиза в Учредителното събрание като кмет на село Млечево, Севлиевски окръг, бил е много богат човек, притежател на земи, гори, недвижими имоти. Той е прадядо на бившия министър на финансите Симеон Дянков по майчина линия, каза Светла Атанасова.
В трезора на музея се пази и 20-сантиметрова кама с позлатена костна кания, собственост на секретаря на Търновската община Димитър Атанасов, както и наследствен часовник и пръстен-печат от 1780 година. Те са били дарени на музея от неговите наследници през 1988 година.
Историкът коментира, че повечето депутати в Учредителното събрание са представители на българската интелигенция, търговци, индустриалци, революционни дейци. В рамките на дебатите се формират и двете течения в българската политика - либералното и консервативното, които по-късно прерастват в политически партии.
/АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина