site.btaГраждански инициативен комитет започва събирането на подписи за референдум за бъдещето на болницата в Горна Оряховица
Граждански инициативен комитет официално обяви старта на процедура за местен референдум, чрез който жителите на община Горна Оряховица да изразят своята позиция относно бъдещето на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Свети Иван Рилски“ и прилежащия Диагностично-консултативен център. Инициаторите дадоха брифинг за медиите в пресклуба на БТА във Велико Търново. В състава на комитета влизат Нефизе Георгиева, Ангел Вачков, Петранка Върбанова, а юридически консултант на инициативата е адвокат Дима Благоева. Документите, заедно с официалните писма до кмета на Община Горна Оряховица, както и до председателя на Общинския съвет ще бъдат внесени след провеждането на пресконференцията.
За да бъде решението от референдума задължително за приемане от Общинския съвет, организаторите трябва да съберат подписите на поне 10 процента от гражданите с избирателни права, които имат постоянен адрес в общината, което се равнява на над 3750 подписа. Срокът за събирането им е до три месеца от датата на уведомяването. Съществува и праг от пет процента, при който разглеждането от Съвета е само пожелателно, но категоричната цел на организаторите е достигането на задължителната квота, за да се гарантира съобразяването с волята на хората.
Въпросите, на които гражданите ще трябва да отговорят в рамките на допитването, са два. Първият гласи: „Съгласни ли сте Община Горна Оряховица да продаде изцяло или частично участието си в "Многопрофилна болница за активно лечение Св. Иван Рилски Горна Оряховица" ЕООД?“. Вторият въпрос е формулиран по следния начин: „Съгласни ли сте Община Горна Оряховица да продаде изцяло или частично участието си в „Диагностично консултативен център“ ЕООД - Горна Оряховица?“.
Организаторите предлагат няколко пункта за събиране на подписи. Те ще са разположени в парковете „Никола Панайотов”, „Детски кът“, на площад „Георги Измирлиев“, пред магазин „Макс марк“, пред Народно читалище „Братя Грънчарови – 2002“ и фермерския пазар в Горна Оряховица. Гражданите ще могат да заявят своята позиция и в Долна Оряховица, а също в селата Първомайци, Поликраище и Драганово. В бланките всеки желаещ трябва да впише своите три имена, ЕГН, постоянен адрес и да положи саморъчен подпис. Личните данни са напълно защитени по закон и ще се използват единствено и само за целите на тази гражданска инициатива.
Мотивите за организирането на референдума са заради липсата на обществен диалог и усещането на хората, че са били излъгани след протестите в края на април, коментира Нефизе Георгиева. Според инициативния комитет, болницата не е просто сграда, а обществен актив, граден от поколения, който осигурява спокойствие и надежда за хиляди семейства. Бъдещето ѝ засяга пряко най-уязвимите групи – възрастни, хронично болни и хора с увреждания, за които всяко пътуване до друг град е риск. Евентуална промяна в собствеността крие неизвестни за запазването на обема здравни услуги и има пряк икономически ефект. След като решението за вкарване в списъка за приватизация на здравното заведение бе гласувано не един, а цели два пъти от Общинския съвет, организаторите посочват, че са очаквали да бъде започната инициатива за мащабен диалог с гражданите. Такава обаче до ден днешен няма и затова се стига до необходимостта от референдум, подчерта Георгиева.
В събирането на подписите ще продължи в рамките на три месеца и в него ще се включат доброволци, а Николай Жеков призова за активност от страна на гражданите.
/ТНП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина