site.btaХърватия изпраща противопожарен самолет на помощ на Албания


Министърът на отбраната на Хърватия Иван Анушич, въз основа на решение на правителството, издаде заповед за изпращане на противопожарен самолет на хърватските военновъздушни сили в Албания, която в момента е изправена пред опустошителни пожари, съобщи днес хърватското Министерство на отбраната, цитирано от националната телевизия ХРТ.
Противопожарният самолет „Канадеър“ (Canadair CL-415) с един екипаж е излетял днес около 12:00 часа местно време (11:00 българско време) от казармата „Полковник Мирко Вукушич“ в Земуник. Ангажирани са общо трима членове на хърватските военновъздушни сили – пилот, втори пилот и самолетен техник. Хърватският екипаж има дългогодишен опит в подобни международни мисии, подчертава Министерството на отбраната на Хърватия.
„Техният опит и обучение са потвърдени в множество операции извън границите на Хърватия, а в тази ситуация те се опитват да окажат максимална подкрепа на албанските власти и населението в защитата на живота, имуществото и природата. С това действие хърватската армия демонстрира своята готовност и ефективност при оказване на помощ в трудни хуманитарни ситуации“, се казва още в изявлението.
Общо 11 са активните пожари на територията на Албания, като в гасенето им участват стотици пожарникари и над 300 военнослужещи, припомня албанската агенция АТА, позовавайки се на информация от албанското министерство на отбраната. В гасенето на пожарите досега са се включили над 200 пожарникари, 345 военнослужещи, четири хеликоптера, два самолета от Гърция, един самолет от Италия, както и голям брой пожарни коли и цистерни.
/СУ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина