site.btaХиляди се събраха в Сребреница по случай 30-ата годишнина от единствения признат геноцид в Европа след Втората световна война


Хиляди хора от Босна и Херцеговина и от целия свят се събраха в източния босненски град Сребреница, за да отбележат 30-ата годишнина от клането през 1995 г. на над 8000 босненски мюсюлмански момчета и мъже, което е признато за единствения геноцид в Европа след Холокоста, предаде Асошиейтед прес.
Седем новоидентифицирани жертви на клането, включително двама 19-годишни мъже, ще бъдат погребани днес в колективно погребение в огромното, постоянно разрастващо се гробище близо до Сребреница – до над 6000 други жертви, които вече са погребани там, припомня АП. Такива погребения на новоидентифицриани жертви на геноцида се провеждат ежегодно на 11 юли. Роднините на жертвите обаче често могат да погребат само частични останки на своите близки, тъй като те обикновено са разпръснати в различни масови гробове, понякога на километри един от друг.
11 юли 1995 г. е денят, в който започнаха убийствата, след като армията на босненските сърби превзе източния босненски анклав в последните месеци на междуетническата война в балканската страна, припомня АП. След като поеха контрола над града, който беше защитена зона на ООН по време на войната, босненските сръбски бойци отделиха босненските мюсюлмански мъже и момчета от семействата им и ги екзекутираха брутално само за няколко дни. Телата бяха хвърлени в масови гробове около Сребреница, които по-късно са били периодично разкопавани с булдозери, разпръсквайки останките сред други гробни места, за да се скрият доказателствата за военните престъпления.
Общото събрание на ООН прие миналата година резолюция за отбелязване на геноцида в Сребреница на годишнината му на 11 юли. Очаква се десетки международни официални лица и високопоставени лица да присъстват на възпоменателните церемонии и погребението днес.
В навечерието на годишнината беше открита и изложба, показваща лични вещи на жертвите, открити в масовите гробове през годините.
Конфликтът в Босна избухна през 1992 г., когато босненските сърби се въоръжиха в бунт срещу независимостта на страната от бивша Югославия с цел да създадат своя собствена държава и евентуално да се обединят със съседна Сърбия. Повече от 100 000 души бяха убити, а милиони бяха разселени, преди да бъде постигнато мирно споразумение с посредничеството на САЩ през 1995 г.
Босна остава етнически разделена, докато както босненските сърби, така и съседна Сърбия отказват да признаят, че клането в Сребреница е геноцид, въпреки решенията на две съдебни инстанции на ООН. Босненските сръбски лидери Радован Караджич и Ратко Младич, заедно с много други, бяха осъдени за геноцид.
/СГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина