site.btaСръбският президент е на първото си посещение в Украйна


Президентът на Сърбия Александър Вучич днес е на еднодневно посещение в украинския град Одеса, за да участва в срещата на върха Украйна-Югоизточна Европа, съобщи пресслужбата на сръбското президентство.
Това е първото посещение в Украйна на Вучич, откакто вече 12 години е в управлението на Сърбия като премиер и като президент, отбелязва Ройтерс.
Очакваше се днес в украинското пристанище Одеса на срещата на върха да пристигнат 12 лидери на държави от Югоизточна Европа.
Сърбия иска да се присъедини към ЕС, но Русия остава най-големият ѝ доставчик на газ, а единствената петролна рафинерия в страната е мажоритарна собственост на „Газпром“ и „Газпром нефт“.
Въпреки че Белград отказа да се присъедини към западните санкции срещу Москва, наложени заради руската инвазия в Украйна, Сърбия осъди в ООН политиката на Русия и изрази подкрепа за териториалната цялост на Украйна.
Вучич, който е известен с близките си отношения с Москва, се е срещал с украинския президент Володимир Зеленски поне три пъти.
Белград признава Украйна в нейната цялост, включително териториите, завзети от Русия от 2014 г., а Киев не признава независимостта на Косово, което обяви независимост от Сърбия през 2008 година.
В края на май руската Служба за външно разузнаване обвини Белград, че „забива нож в гърба“ на Москва, тъй като според руското разузнаване сръбските оръжейни производители продават боеприпаси и оръжия на Украйна чрез посредници.
През 2011 година тогавашният президент на Сърбия Борис Тадич посети Украйна, а предишният президент на Украйна Петро Порошенко посети Сърбия през 2018 г.
/С-АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина