site.btaСи Цзинпин поздрави Никушор Дан за избирането му за президент на Румъния


Президентът на Китай Си Цзинпин поздрави Никушор Дан за избирането му за президент на Румъния, според съобщение, публикувано на страницата на Държавния съвет на Китайската народна република (китайското правителство), съобщава телевизия Диджи 24.
"Си подчерта, че Румъния е третата страна в света, която установява дипломатически отношения с Китайската народна република. От дълго време Китай и Румъния се уважават взаимно и се отнасят помежду си като равноправни партньори, посочи той, добавяйки, че взаимноизгодното сътрудничество между двете страни е продължило да напредва, а традиционното приятелство е станало по-силно с времето", се посочва в съобщението.
"В момента невиждани от век глобални промени се ускоряват, заяви още Си и отбеляза, че като добри приятели и партньори Китай и Румъния трябва да засилят комуникацията, да изградят консенсус и да задълбочат сътрудничеството си, за да се възползват заедно от възможностите на момента и да работят заедно за справяне с рисковете и предизвикателствата", се отбелязва в текста.
Си Цзинпин е заявил още, че придава голямо значение на развитието на отношенията между Китай и Румъния и е готов да работи с Никушор Дан, "за да напишем нова глава на приятелското сътрудничество между двете страни и за да донесем повече ползи за народите на двете страни".
Досегашният кмет на Букурещ Никушор Дан спечели втория кръг на президентските избори в Румъния срещу крайнодесния кандидат Джордже Симион и предстои да положи клетва като президент в понеделник.
/С-АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина