site.btaЮбилейно тритомно издание с неиздавани трудове на д-р Петър Берон бе представено в Стар Бешенов в Румъния


Юбилейно тритомно издание с неиздавани трудове на д-р Петър Берон бе представено за първи път днес в рамките на празнично събитие по случай 280-годишния юбилей на най-старото в света българско училище „Св. св. Кирил и Методий" и 200-годишнината от издаването на „Рибния буквар“.
Събитието бе организирано от Посолството на България в Румъния и Съюза на банатските българи в Румъния и се проведе в Стар Бешенов - най-стародавния център на българщината в Румъния, споделиха за БТА организаторите.
За книгите пред избраната публика разказаха Николай Тончев, собственик на пловдивското издателство “Нитон“, и д-р Петър Граматиков, заместник-председател на BRIDGES (Cooporation Circle of United Religions Initiative)
Акцент в тритомното юбилейно издание е поставен върху преводи на над десет хиляди страници научни трудове на френски език. За първи път в него са отпечатани най-разширеното, седмо издание на „Рибния Буквар“ с коментар и транспониране на съвременен български език, фототипно възпроизвеждане на френския оригинал, отново в превод на български, и неговата монография за произхода на първата човешка двойка, част от неговия седемтомов енциклопедичен труд.
„В едно издание не би се побрал изцяло нито неговият пъстър живот, нито цялото му научно и книжовно наследство, затова се планира серия от документални предавания за всепризнатия родолюбец и паневропеец, радетел за модернизацията на българската хуманитарна наука, един от първостроителите на българската култура и българското национално и културно Възраждане – д-р Петър Берон. Един от малкото български учени енциклопедисти, просветител, реформатор на учебното дело в България“, споделят още организаторите и припомнят, че през годините той е живял и творил и в румънските градове Букурещ и Крайова.
В края на събитието д-р Граматиков подари на почетния консул на България в Тимишоара Георги Наков екземпляри от тритомника и портрет на Петър Берон, изработен от Николай Павлович. Още три портрета ще бъдат оставени като копия в Българската къща в Стар Бешенов, в българския лекторат в Тимишоара и в гимназия “Св.св. Кирил и Методий”.
/ВН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина