site.btaОБНОВЕНА Конституционният съд на Румъния също обжалва решение на Апелативния съд в Плоещ, което блокира решението му за анулиране на изборите


Конституционният съд на Румъния обжалва решение, с което Апелативният съд в Плоещ прие искане за прекратяване на действието на решение на Конституционния съд от 6 декември 2024 г., с което бяха анулирани президентските избори, съобщи Аджерпрес.
Агенцията отбелязва, че по данни на Апелативния съд в Плоещ решението е обжалвано също от прокуратурата към Апелативния съд в Плоещ, както и от две физически лица, които не са страни по делото.
В първата си реакция по случая Конституционният съд заяви, че решението на Апелативния съд в Плоещ е взето без конституционни и законови основания, информира сайтът Хотнюз.
"Румъния е правова държава, в която Конституционният съд е независим спрямо който и да е друг публичен орган и се подчинява само на Конституцията и собственото законодателство, а компетенцията му не може да бъде оспорвана от никой обществен орган", изтъква Конституционният съд. Независимостта на магистрата не оправдава в една правова държава незачитането на Конституцията, отбелязва още институцията.
Апелативният съд в Плоещ информира също, че на 10 април в съда е имало регистрирани общо 11 дела, заведени от различни физически лица, с които се изисква спиране на действието на оспорвания нормативен акт до окончателното решаване на всяко от делата, както и анулиране на решението на Конституционния съд от 6 декември 2024 г.
В съобщението се посочва, че освен вчерашното решение на 23 април е било решено още едно дело, при което искането е отхвърлено с мотива, че не е от компетенциите на съдебната инстанция. Това решение подлежи на обжалване в петдневен срок.
Що се отнася до останалите девет дела, четири от тях са насрочени за 29 и 30 април, а пет се намират във фазата на предварителните процедури и още не са определени дати за разглеждането им, посочва Апелативният съд в Плоещ.
Вчера съдия от Апелативният съд в Плоещ прие искане за спиране на действието на решението на Конституционния съд от 6 декември 2024 г., с което бяха анулирани президентските избори миналата година.
В мотивацията си съдия Александру Василе посочва, че Конституционният съд е интерпретирал своеволно закона и е превишил законовите и конституционните граници с решението си, взето без официално сезиране и без конкретни доказателства. Той твърди, че Конституционният съд е превишил законовата рамка, като се е самосезирал и на базата на "недоказани секретни документи" е анулирал целия изборен процес, въпреки че вече е бил потвърдил резултатите от първия тур. Съдията също така определя действията на Конституционния съд като "намеса в суверенитета на народа", посочва сайтът Хотнюз.
Новинарският сайт Зиаре отбелязва, че съдебните инстанции са били "бомбардирани" от искания за анулиране на решението на Конституционния съд през април, след като пенсиониран съдия от съда в град Ботошани публикувал в ТикТок призиви за подаване на такива молби, както и инструкции как да бъдат попълнени.
Над 130 искания за анулиране или прекратяване на действието на решението на Конституционния съд са регистрирани в апелативните инстанции в Румъния в периода 8-17 април, като първото такова искане е регистрирано на 8 април 2025 г. в Апелативния съд в Тимишоара, отбелязва сайтът. Само в рамките на един ден - 10 април, са били подадени над 90 такива искания. Мнозинството от тях са били отхвърлени от съдебните инстанции.
На 6 декември миналата година Конституционният съд на Румъния анулира първия кръг на президентските избори, спечелен от крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску, след като разузнавателна информация разкри съмнения за намеса от страна на Русия – нещо, което Москва отрича.
Повторните президентски избори са насрочени за 4 май (първи тур) и 18 май (втори тур).
/С-АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина