site.btaСръбският премиер Ана Бърнабич разговаря с ръководителката на мисията на ООН в Косово Каролин Зияде


Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич каза в разговор с ръководителката на мисията на ООН в Косово /ЮНМИК/ Каролин Зияде, че Белград постоянно е предупреждавал за бруталността и насилието, на които е изложено сръбското и другото неалбанско население в Косово, заяви, съобщи сръбската телевизия РТС.
Бърнабич каза, че Прищина е злоупотребила със ситуацията в село Банска в северно Косово, за да разпространява дезинформация. Бърнабич специално изтъкна, че трагичните събития на 24 септември в северната част на Косово са били тенденциозно използвани от представителите на институциите и някои медии в Прищина с цел разпространение на дезинформация и полуистини.
Както съобщи правителството на Сърбия, Бърнабич е посочила, че Белград постоянно и упорито предупреждава за бруталността, насилието и дискриминацията, на които сръбското и другото неалбанско население в района на Косово са били изложени в продължение на дълго време, което доведе до ескалация и трагични събития. Премиерът подчерта, че Съюзът на сръбските общини все още не е сформиран, въпреки че Прищина се ангажира с него в Брюкселското споразумение преди повече от десет години.
Зияде каза, че най-важното е, че Сърбия е ангажирана с мира, стабилността и диалога, който остава най-важният инструмент за постигане на устойчиво решение в района на Косово. Ръководителката на мисията на ЮНМИК подчерта, че мисията остава последователна в изпълнението на своя мандат в съответствие с Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.
/РА/
news.modal.header
news.modal.text