site.btaУвеличена подкрепа за членство на Северна Македония в ЕС, но и липса на доверие във върховенството на закона отчита проучване в страната


"Българският натиск по отношение на евроинтеграцията" на Република Северна Македония е на 13-та от 15 позиции, според последното проучване на Международния републикански институт в Скопие. На въпрос "кой е най-важният проблем, пред който Република Северна Македония е изправена днес" 2 процента от анкетираните го посочват като първи проблем и същият процент - като втори проблем в страната. На челните места респондентите са поставили икономическата ситуация (15 процента), бедността и ниския стандарт на живот, високите цени, ниските пенсии, безработицата, емиграцията на младите хора, корупцията и престъпността, общата политическа ситуация, върховенство на закона, проблеми със социалните грижи, а на последните две места са здравеопазването и работата на правителството.
Против вписването на българите в конституцията са 66 на сто от респондентите, подкрепящите промяната в конституцията са 30 на сто, но е интересна разликата в отговорите по възрастови групи - 72 процента от възрастовата група над 56 години са против, докато при анкетираните между 18 и 35 години процентът на тези, които са против, е 56.
Увеличава се подкрепата за членството на страната в ЕС (79 процента) в сравнение с изследването, направено през октомври (73 процента), като против са 17 на сто (през миналата година - 24 на сто). Увеличена с 3 процента е и подкрепата за преговорната рамка на 41 на сто срещу 38 процента, които са отговорили положително в последното проучване на миналата година, а 50 на сто от гражданите, участвали в изследването, са против тази преговорна рамка.
България е оценена като държавата, която най-малко подкрепя евроинтеграцията на Северна Македония (66 процента), следвана от Гърция с 29 процента, а според проучването Германия и Хърватия дават най-голяма подкрепа на Северна Македония по пътя й към пълноправно членство в ЕС.
Политикът, на когото гражданите имат най-голямо доверие в момента, е президентът Стево Пендаровски, на когото 12 процента имат пълно, а 26 процента - частично доверие, на второ място в тази категория е бившият премиер Никола Груевски, който напусна страната заради делата, които се водят срещу него в Северна Македония, на когото 11 процента имат пълно, а 19 процента частично доверие.
На въпрос за коя партия биха гласували, ако изборите бяха следващата седмица, разликата между двете най-големи партии се запазва - 19 процента биха гласували за ВМРО-ДПМНЕ, 11 процента за СДСМ, а подкрепата за ДСИ се е увеличила от 7 на 8 процента. Според проучването популярността на Левица спада от 6 на 4 процента, а втората партия в албанския блок е Алианс за албанците с 5 процента подкрепа.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text