site.btaПрезидентът на Косово: Сърбия възпрепятства произвеждането на изборите в Косово в противоречие на договореното в последното споразумение


Президентът на Косово Вьоса Османи коментира изборите в Северно Косово, които се произведоха вчера, 23 април, предаде КосоваПрес. Османи заяви, че институциите на страната са позволили на гражданите да упражнят правото си на участие в изборите и са показали, че "престъпните групи, които се дирижират от Сърбия, не могат да диктуват конституционните и правните процеси в Република Косово".
Османи поздрави Централната избирателна комисия на Косово за работата по подготовката и произвеждането на изборите в общините Северна Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавич.
Президентът на Косово благодари и на всички институции по сигурността за тяхната професионална работа, която е осигурила спокойна и безопасна среда по време на изборния процес, който беше отложен от декември 2022 г. за април 2023 г.
„Институциите на Косово позволиха на гражданите да упражнят правото си да участват в избори в съответствие с конституцията и законите на Косово и показаха, че престъпните групи, които се дирижират от Сърбия, не могат да диктуват конституционните и правни процеси в Република Косово. Благодаря на всички онези граждани, които участваха във вота, въпреки незаконната намеса на Сърбия и нейните престъпни структури (в опит) да направят това (произвеждането на изборите) невъзможно. В резултат на тези престъпни действия много сръбски граждани от тези общини бяха заплашвани и шантажирани с цел да не участват в изборния процес и по този начин да не могат да изразят политическата си воля да изберат свои местни представители“, каза президентът на Косово.
По думите на Османи чуждестранната намеса в изборните процеси е глобален проблем за демократичния свят, който не само има тенденция да подкопава волята на гражданите, но и нарушава принципа на суверенното равенство на държавите като една от основните норми на международния ред.
Тя допълни, че на Срещата на върха за демокрация, организирана под егидата на президента на Съединените американски щати Джо Байдън, Република Косово е изразила ангажимента си да застане рамо до рамо с демократичните държави, за да се бори с все по-честото явление на външна намеса в изборните процеси.
„Постоянният и открит ангажимент на Сърбия за възпрепятстване на произвеждане на свободни избори в Република Косово противоречи на духа и написаното в последното споразумение (…), заедно с плана за изпълнение. Като се има предвид това, подходът на Сърбия трябва да срещне противопоставяне от целия демократичен свят, тъй като едновременно представлява незаконна чуждестранна намеса (в изборния процес на Косово), действие, което се наказва от редица международни правни актове“, заяви Османи.
По думите на Османи косовските институции ще увеличат усилията си и ще застанат до всички граждани в четирите общини в Северно Косово, „за да бъдат защитени те от заплахите на незаконните структури“.
„Институциите на Косово също така ще координират действията си със стратегическите съюзници (на Косово), за да спрат по-нататъшните дестабилизиращи действия на Сърбия (…) Решени сме да работим заедно с гражданите на тези общини за все по-добри условия на живот, повече демокрация и благосъстояние във всеки квартал на всяка община“, заяви Османи.
Предсрочните избори за кметове на общините Северна Митровица, Зубин поток, Лепосавич и Звечан с преобладаващо сръбско население, както и за общинските съвети на Звечан и Лепосавич бяха произведени на 23 април, като на тях гласуваха едва 3,47 процента от 45 000 души, имащи право на глас, според ЦИК на Косово.
Косовските сърби бойкотираха вота в неделя, след като Сръбска листа и Партията на косовските сърби отказаха да участват в местните избори главно заради това, че все още не е създаден Съюзът на сръбските общини, за който настояват.
Изборите в Северно Косово се наложиха, след като през ноември миналата година сръбските представители напуснаха косовските институции в условията на напрежение заради смяната на сръбските регистрационни номера на автомобилите с косовски.
Сърбия не признава независимостта на Косово, която някогашната сръбска област обяви през 2008 година. Двете страни водят преговори под егидата на ЕС за нормализиране на отношенията си.
На последната среща на високо ниво по диалога Косово-Сърбия на 18 март в Охрид Косово и Сърбия постигнаха споразумение за изпълнение на европейския план за нормализиране на отношенията Белград-Прищина. Последва среща на техническо ниво на главните преговарящи за Сърбия и Косово Петър Петкович и Бесник Бислими в Брюксел, на която започна работа по договореностите, постигнати на срещата в Охрид.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text