site.btaРепублика Сръбска направи крачка към криминализиране на клеветата въпреки международните критики


Босненската Република Сръбска направи крачка към криминализиране на клеветата въпреки международните критики и протестите на журналисти, които смятат новия закон за репресия спрямо свободата на словото, предаде Ройтерс.
Регионалният парламент прие проектоизменения в наказателния кодекс, с които се въвеждат глоби от 3000 до 60 000 евро за накърняване на честта или репутацията на дадено лице и за публикуване на видеоклипове, снимки или документи без получено съгласие.
Законодателството предизвика обществен отзвук, след като бе обявено в началото на март, като журналисти, представители на гражданското общество, активисти и дипломати заявиха, че то цели да заглуши независимите медии.
Организацията на обединените нации, Европейският съюз и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) призоваха Република Сръбска да се откаже от промените в наказателния кодекс и да гарантира пълната защита на свободата на медиите като необходимо предварително условие за напредък на Босна към ЕС.
Босна и Херцеговина беше първата страна в региона на Западните Балкани, която декриминализира клеветата през 2001 г.
Съгласно разпоредбите на Дейтънското мирно споразумение от 1995 г., сключено с посредничеството на САЩ, което сложи край на войната там, Босна е разделена на Мюсюлманско-хърватска федерация и Република Сръбска.
"Отразяването на новините ще се превърне в невъзможна мисия, разследващата журналистика ще престане да съществува и всички граждани ще усетят последиците върху собствения си гръб", заяви Синиша Вукелич, председател на Клуба на журналистите в Баня Лука, по време на протест миналата седмица, на който репортерите символично залепиха ленти на устите си.
Законът беше предложен от управляващия Съюз на независимите социалдемократи, оглавяван от Милорад Додик, президент на Република Сръбска, и бе одобрен от неговите коалиционни партньори.
След като някои журналисти разкритикуваха проектозакона като репресивен, Додик публично се изправи срещу тях. След неговите забележки автомобилите на двама журналисти, които открито критикуваха закона, бяха повредени в Баня Лука.
Тази седмица Додик отхвърли критиките, че журналистите ще се превърнат в мишена с планираното законодателство, като заяви, че проектозаконът може да бъде подобрен по време на общественото обсъждане, което ще последва, преди той да влезе в сила. Той заяви, че за нарушителите не се предвижда затвор в закона, въпреки че тези, които не могат да си платят глобата, ще трябва да изтърпят наказание лишаване от свобода.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text