site.btaДейвид Гиър: Отбелязването на Гоце Делчев е възможност за диалог и повишаване на взаимното разбирателство между България и Северна Македония


В интерес на гражданите на Република Северна Македония и България е да изграждат добросъседски отношения и да работят заедно за това, каза в интервю за телевизия Телма посланикът на ЕС в Република Северна Македония Дейвид Гиър.
Гиър посочи, че следи последните събития и е осъдил инцидента в Охрид, а сега наред са органите на правосъдието. Той изрази очакване разследването да приключи в определените срокове и посочи, че е важно да се работи съвместно за междусъседското разбиране и взаимно уважение в интерес на двете държави.
По отношение на отбелязването на годишнината от рождението на Гоце Делчев посланикът на ЕС в Скопие посочи, че се надява и „със сигурност очаква” отбелязването на Гоце Делчев да бъде възможност за диалог и повишаване на взаимното разбирателство и уважение и за двете държави.
„Това бяха няколко трудни седмици, но дори и през този период е важно, че имаше постоянни контакти между Северна Македония и България, защото добросъседските отношения са в интерес на всички. Видяхме контакти на ниво министър-председатели, министри на външните работи, на вътрешните работи - давам ги като пример. Това е духът, който трябва да бъде спазен на този ден”, каза Гиър.
Посланикът на ЕС подчерта, че всички държави, които искат да се присъединят към ЕС, трябва да прилагат стандартите за правата на човека. Това са очакванията, подчерта той.
„Промяната на Конституцията е преди всичко суверенно решение на държавата. Мисля, че е важно да се отдръпнем за момент и да се попитаме какво всъщност представлява тази конституционна поправка? Практически това означава в конституцията да бъдат вписани граждани на държавата, които се самоопределят като българи. Това е най-важното. Няма промяна в същността на Конституцията. Това не засяга идентичността на страната или нейните основни интереси. Мисля, че е важно да се проведе дебат, в който да се вземе предвид за какво точно става въпрос”, каза Гиър по повод промените в основния закон на Северна Македония, които трябва да бъдат направени, за да започнат преговорите по глави за членство в ЕС.
В интервюто европейският посланик говори и за корупцията в Северна Македония, която според него е най-голямото предизвикателство пред страната.
„(...) Има някои положителни стъпки в тази област, приети са определени закони, някои институции вече работят ефективно, като Държавната комисия за предотвратяване на корупцията, като някои от одитните органи, които извършват важна работа. Но както знаете, законодателството не е достатъчно, то трябва да се прилага, а ако не се прилага, трябва да се прилага. Що се отнася до съдебната система, да, има отделни лица, има части от съдебната власт и прокуратурата, които си вършат работата, но наистина мнението на обществото за съдебната система е много ниско. Затова съдебната система и прокуратурата трябва да покажат на обществото, да им покажат с действия, че могат да вярват, че тези институции ще раздават правосъдие”, каза Гиър.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text