site.btaСловения би подкрепила всяко решение за край на войната в Украйна, съобразено с позицията на Белгия, каза словенският премиер в Брюксел
Словения би подкрепила „подкрепи всяко решение, което може да доведе до края на войната в Украйна“, но ще се съобрази с позицията на Белгия, заяви днес словенският премиер Роберт Голоб, цитиран от Ройтерс. Голоб добави, че замразените руски активи са най-силният инструмент, с който разполага Европейският съюз за постигане на тази цел.
Европейската комисия предложи да се използват замразени активи на руската централна банка, които се държат предимно в белгийска клирингова къща, за да се осигури огромен заем за Киев, припомня Ройтерс. Белгия обаче е дълбоко загрижена за правните и финансовите рискове.
Словения ще вземе предвид опасенията на Белгия и няма да подкрепи никое решение, което Белгия отхвърли, заяви Голоб преди срещата на върха на ЕС в Брюксел. По думите му, цитирани от ТАСС, страната ще участва в предоставянето на гаранции за сигурност за Киев само ако получи мандат от ООН.
„Вярваме, че само ООН може да бъде единственият гарант за мир. Само в този случай, когато бъде постигнат мир и когато мироопазващите сили действат под мандат на ООН, само тогава Словения ще участва, във всеки друг случай – не“, отговори Голоб на въпрос на журналист относно възможността за изпращане на словенски войски в Украйна.
Словенският премиер отбеляза също, че „конкретни стъпки към мир“ в Украйна не могат да бъдат постигнати без преки преговори с Русия.
Москва се противопоставя на присъствието на войски на НАТО в Украйна, отбелязва ТАСС. На 21 август руският външен министър Сергей Лавров подчерта, че осигуряването на гаранциите за сигурност на Украйна чрез „чуждестранна военна намеса в някаква част от украинската територия“ би било неприемливо за Русия.
/С-АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина