site.btaСвищов посреща гости с нов облик за празника "Свищовски лозници"
BOBSTH 06:30:01 27-09-2018
AM1619BO.007 06:30
Свищов - кмет - Генчо Генчев - празници - интервю
Свищов посреща гости
с нов облик за празника
"Свищовски лозници"
Свищов, 27 септември /Марина Петрова, БТА/
Свищов посреща гостите си с нов облик за празника "Свищовски лозници". Градът очаква гости от близо и далеч, разказа в интервю за БТА кметът на крайдунавската община Генчо Генчев.
В общината се реализират проекти, финансирани от множество републикански, европейски и общински програми. Жителите на общината вече виждат резултатите и усилията, които се полагат за подобряване на жизнената среда, инфраструктурата, услугите, образованието, здравеопазването, социалните дейности, културата и туризма, защото множество от проектите са в разгара на реализацията им, посочи Генчев.
Градът е сред отличниците в усвояването и реализирането на евросредства, подчерта той и допълни, че реновирането на многофамилни жилищни сгради и прилежащите им пространства, съвременният облик на детските градини и паркове, новото оборудване в общинската болница, подобряването на образователната и общинската инфраструктура, ремонтът на църковните храмове са само част от начинанията, които той и неговият екип са започнали в последните години, и които биват одобрени от жителите на общината. Свищов и населените места около него са известни със своите личности и събития, дали облика на следосвобожденска България, затова и стратегията е за запазване на културно-историческото наследство и превръщането му в интересна туристическа дестинация.
Генчев подчерта, че връзката с академичния център в лицето на Стопанската академия "С.А. Ценов" и общината е ползотворна и перспективна, и ще очертава нови възможности и занапред.
Голямата цел в следващите години е да се подобри качеството на ВиК услугите и на уличната инфраструктура. Според Генчев, интересът към общината ще нараства, защото държавното решение, което предоставя 320 декара от бившите казарми - с излаз на Дунав - е ключов момент за развитието на Свищов и привличането на инвестиции, посочи Генчев. Това са благоприятни условия за социално-икономическото развитие, не само на общината, но и на целия регион, обобщи той и подчерта, че усилията на целия му екип са насочени към разкриването на ефективните възможности, които този нов общински терен предоставя.
Следва цялото интервю с кмета на община Свищов Генчо Генчев:
Въпрос: Г-н Генчев, в навечерието сме на празника "Свищовски лозници". Свищов очаква гости от близо и далеч, какво ново ще видят те в града и в общината?
Отговор: Ще открият разликата в облика на Свищов дори от предходната година. Гостите ще видят част от резултатите и усилията, които се полагат за подобряване на жизнената среда, инфраструктурата, услугите, образованието, здравеопазването, социалните дейности, културата и туризма. Уверен съм, че ще им направят впечатление реновираните многофамилни жилищни сгради и прилежащите им пространства, съвременният облик на детските градини и училищата.
Когато се разхождат, ще открият съществената промяната в парк "Радост" - със зоните за отдих и спорт, ще се зарадват на ремонтирания фонтан в Градския парк, също и на обновените административни сгради на общинската администрация. Пешеходната разходка ще е значително по-приятна заради ремонтираните тротоари, оформените и поддържани алеи, парковете с нови площадки и кътове за отдих.
Ако посетят историческите и туристически забележителности, ще видят променения и уютен двор на Самоковлиевата къща в Свищов, където е експозицията "Градски бит и култура в края на 19 и началото на 20 век", както и новоизградената и обезопасена детската площадка в историческата местност "Паметниците". Тук е мястото да отбележа, че за подобряването на облика на града имаме категоричната подкрепа и съдействие на народните представители Цветан Цветанов и Станислава Стоянова.
С постановление на Министерски съвет бяха отпуснати 500 хиляди лева за рехабилитация на най-компрометираните улици в Свищов и първите резултати вече са факт - обновени са улици и в крайните квартали на града. Правителството отпусна и 500 хил. лв. за ремонт, рехабилитация, и преасфалтиране на улиците в 15-те населени места. След направения анализ и разчет, средствата са разпределени по брой жители във всяко едно населено място и вече започна асфалтирането. За първи път кметствата получават такъв допълнителен финансов ресурс за текущи ремонти, извън общинския бюджет.
Чрез програма "Местни инициативи", е изграден парк за отдих и игри в с. Вардим, ремонтиран е пенсионерският клуб в с. Драгомирово, облагороден е центърът на с. Хаджидимитрово. Рехабилитирани са тротоарни пространства в с. Морава, ремонтирана е спирка за пътуващите ученици в с. Българско Сливово и площадът на с. Червена. Укрепено и обезопасено е междублоково пространство на ул."Черни връх", както и детските площадки на ул. "Симеон Ванков" в Свищов.
Емблематичният за Свищов храм "Св. Троица" също се ремонтира, както и църковни храмове в населените места. Новият подход към манастира "Покров Богородичен" със сигурност ще зарадва миряните.
Въпрос: Свищов е една от общините в България със сериозен ръст на одобрени и спечелени проекти по различни национални и европейски програми. В каква фаза е тяхната реализация, и в кои направления се работи приоритетно?
Отговор: Това е факт, който ни нарежда сред "отличниците" като Бургас, Габрово, Димитровград и Хасково по успешно реализирани проекти по ОП "Региони в растеж" /2014-2020/. Активни сме и винаги се стремим да имаме готовност с проектни предложения. Приключени са проектите "Обновяване на обекти на публичната инфраструктура в град Свищов" и "Обновяване на обекти на образованието в Община Свищов".
Успешен е и проектът "Увеличаване капацитета на Дневен център за деца с увреждания чрез преустройство и ремонт - качествени грижи и достъпни услуги". Общата стойност е 119 600.00 лв., с включено осигурено собствено съфинансиране по схема "Подкрепа за деинституционализация на грижите за деца". В последна фаза е проектът "Благоустрояване на градската жизнена среда в гр. Свищов". Това беше най-тежкият проект, най-големият по обем и разнообразие на дейности в изпълнение на Интегрирания план за градско развитие, но мисля, че накрая ще завърши успешно. Стойността му е над пет милиона лева. Стриктно следим неговото изпълнение и по отношение на качеството. Може би някъде са допуснати пропуски, но искам да кажа, че там срещахме изключително много трудности с канализацията. Наложи се община Свищов да се намеси и да включи публичен ресурс от собствения бюджет, за да могат да бъдат решени изцяло проблемите. Мисля, че резултатите са видими за всички. До края на септември проектът ще приключи с последния етап - озеленяването на междублоковите пространства.
Изпълнява се и проектът "Обновяване и внедряване на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради на територията на град Свищов", за 17 сгради, на обща стойност 2 795 756 лв. Имаше притеснения, че не са включени и покривните конструкции, но ако бяхме включили и тях щяхме да имаме възможност да санираме 3-4 блока и не повече. Смятам, че това решение беше най-правилният вариант, и повече хора да се възползват от възможността за подобряване на качеството на живот. В процедура по оценяване е подаденият, преди броени дни, проект "Създаване на нова социална услуга "Център за грижа за възрастни хора в невъзможност за самообслужване". Подготвили сме разработки, свързани с подобряване на енергийна ефективност на три читалища - в селата Вардим, Царевец и Ореш.
Въпрос: В началото на годината имаше и доста критични моменти, един от тях беше свързан със състоянието на свищовската болница, каква е ситуацията днес?
Отговор: В момента лечебното заведение е стабилно. Възнагражденията на лекарите и на медицинския персонал вървят с една заплата назад, а всички останали задължения се опитваме да изплащаме ритмично, за да няма натрупване. Болницата среща затруднение по отношение на обезпечаване с кадри за обслужване на пациентите. Положихме усилия за модернизация на оборудването и по проекта "Вашето здраве има значение! - Модернизация на болниците в Зимнич и Свищов", който реализирахме съвместно с община Зимнич. МБАЛ "Д-р Димитър Павлович" се сдоби с нов скенер от най-ново поколение, който вече е инсталириран. Преди броени дни пристигна и дългоочакваният реаномобил - тип "С", който e оборудван по най-високите медицински стандарти. Реаномобилът заедно с автомобилите, по другия трансграничен проект за борбата с бедствия и аварии, ще бъдат изложени в рамките на празничните дни, за да видят жителите на Свищов модерната техника. Предстои да отвори програмата за Норвежкия финансов механизъм - там имаме очаквания и ще търсим възможност за финансиране на болницата за цялостно саниране, ремонт и закупуване за дооборудване с необходимата апаратура. Имаме готовност и организиран екип, с който да реализираме целите си за развитие на общинското здравеопазване.
Въпрос: Наскоро описахте проблемите във ВиК сектора в общината и обявихте инвестиция от 1.6 милиона лева за решаването им. Кога се очаква водоснабдяването да бъде по-добра и качествена услуга за жителите на Свищов и населените места?
Отговор: Тези средства ще бъдат вложени в 9 хиляди метра нов водопровод. Подмяната му ще окаже благоприятно влияние върху проблемите с водоподаването. Новите полиетиленови тръби ще подобрят значително качеството на водата. Остава, за съжаление, проблемът с мангана и утайките от него, но работим в тази насока за сондиране и изграждане на съоръжения за пречистване на водата. В село Хаджидимитрово ще бъде направена подмяна на главния водопровод за селото. Средствата, в размер на 200 хил. лв., са отпуснати с постановление на МС. Имаме уверението на МРРБ, че в бъдеще ще бъдат осигурени допълнителни средства за довеждащите водопроводи на още 4 населени места. Възлагаме големи надежди и на реализирането на новия бизнес план, който ВиК "Йовковци" подписа, и чрез който ще има възможност да се усвояват европейски средства.
Въпрос: Инфраструктурата е "болна тема" на повечето кметове на общини. Ясно е, че общинските бюджети не могат да покрият всички нужди, свързани с пътища и улици, какви са инициативите на общинското ръководство за решаване на тези въпроси?
Отговор: Това е сериозен проблем и за Свищов, но за справянето с него общинското ръководство реши да подходи мащабно. С решение на Общинския съвет общината изтегли заем в размер на 1.8 млн. лв., с който ще можем да обезпечим цялостната рехабилитация и полагане на нови асфалтови настилки на 45 улици в Свищов. Това досега не е правено, но като кмет съм уверен, че по този начин ще се разрешат съществени проблеми по отношение условията за движение, трафик и безопасност. Преди да положим новия асфалт, със средства от ПУДООС, ни предстои да подменим ВиК мрежата в тези улици и веднага след това започва цялостното им подновяване. Знам, че хората искат да се случи бързо, но е важно качеството и улиците да имат поне 10-15 години гаранция за безаварийност след ремонтните дейности. В средата на септември МРРБ отпусна още 400 хил. лв. за ремонт на още няколко улици в град Свищов. Те не бяха заложени в поименния списък, но пък имаха неотложна нужда от ремонт.
Въпрос: Свищов е крайдунавска община, граничеща на практика с много общини от различни държави по поречието на Дунав. Каква е стратегията на общината да използва това местоположение в различни трансгранични проекти?
Отговор: По програма "Interreg V-A Romania-Bulgaria" 2014-2020 г., община Свищов работи по няколко проекта. Както вече споменах, пристигнаха първите автомобили по проекта "Единни стандарти, повишена координация - обща сигурност". Основната цел на проектното предложение е надграждане и разширяване капацитета на Кризисния център в с. Овча могила. С колегите от румънската община Зимнич очакваме до края на годината да пристигне цялата техника, която е заложена в проекта. Другият проект "Традиция и танц - мост над река Дунав", е насочен към културния обмен в трансграничния регион. Той се реализира в партньорство между кметство Контеще, Румъния и село Царевец. Вече започнаха ремонтните дейности на бившето училище в селото, което ще бъде превърнато в модерен културен център.
Въпрос: Увеличават ли се частните инвестиции, които дават и нови работни места?
Отговор: Това е може би, най-наболелият проблем за жителите на община Свищов, но съм изключително обнадежден по повод решаването му. Причината за това е, че от 31 август 2018 година така дългоочакваният терен на бившите казарми е официално предаден на община Свищов за стопанисване и управление. Придобиването на тези 320 декара е ключов момент за развитието на Свищов, защото чрез възможностите, които предоставя се създават благоприятни условия за социално-икономическото развитие не само на общината, но и на целия регион. Законът за насърчаване на инвестициите ни дава възможност да привлечем инвеститори, получили сертификат за инвестиция от клас А, клас Б, и това е чудесно. Предстоят ни много срещи и разговори, изработване на подробен устройствен план за развитието на терените и определянето на процента на общодостъпните зони.
Въпрос: Как виждате бъдещето на региона като интересна туристическа дестинация? Градът е люлка на личности и събития, очертали следосвобожденския облик на България. Тук е историческата местност "Паметниците", от която изгрява пътят на Освобождението на България. Как може да се използва този ресурс?
Отговор: Министерството на културата отпусна на община Свищов 41 хиляди лева за реконструкция, ремонтни дейности и поддръжка на историческата местност с цел подобряване на цялостния облик. По отношение статута на местността водим процедура за предоставянето й за стопанисване и управление на община Свищов, тъй като в момента е с двоен статут. По тази причина, Общината няма право да кандидатства по културната мярка на ОП "Региони в растеж". Направени са постъпки към Министерството на културата, с които се изисква да бъдат очертани ясно границите на местността "Паметниците" и да се разграничат от тези на "Нове", за да се обособят като самостоятелни обекти. Вярваме, че и там вървим по правилния път и дано да успеем да придобием права върху местността, за да можем да се грижим добре за този исторически резерват.
От началото на месец септември в Свищов вече има "Туристически информационен център". Партньори в това начинание са специалистите от ТИЦ "Царевград - Търнов". Предстои ни регистрацията в Министерството на туризма, за да получим необходимия сертификат по Закона за туризма и включване в националния регистър за развиване на такава дейност. След това ни очаква много работа за развитието и създаване на стратегия за туризма в община Свищов.
Въпрос: Какви са отношенията на общината с другата емблематична институция в Свищов - Стопанската академия "Д. А. Ценов"?
Отговор: Отношенията ни със Стопанската академия "Д .А. Ценов" са изключително добронамерени, коректни и ползотворни. Партнираме си в много инициативи и кампании. Стопанската академия - Свищов е разпознаваема и знакова, свързана с един от най-великите български дарители в историята на българското висше образование и гражданин на Свищов - Димитър Ценов. Академичното ръководство полага много усилия за привличане на студенти и да го затвърди като водещо висше учебно заведение в областта на икономиката, администрацията, управлението и туризма. За нас е ясно, че притокът на повече студенти, е важен за местния бизнес и икономиката на града. Тази година Стопанската академия отново реализира на 100 процента държавната поръчка.
Въпрос: Да се върнем на празника, с какво ще изненадате гостите през тази година, има ли нови моменти и как се затвърждава традицията?
Отговор: Изготвили сме богата културна програма. Първата вечер ще бъде открита със спектакъла "Осмото чудо", а следващите две вечери ще се радваме на изпълненията на сръбската певица Неда Украден и Берковската духова музика. Празничните дни ще бъдат изпълнени с културни и спортни изяви, като трябва да отбележа, че ще честваме и две кръгли годишнини - 60 години организиран хандбал в Свищов и 30 години от създаването на Художествената галерия "Николай Павлович". Ще има изложба-базар на художествена литература и изложение на занаяти под мотото "Българско е!". По традиция отново ще връчим наградата "Златно дунавско перо" и ще отчетем резултатите от Националния поетичен конкурс "Свищовски лозници". Не сме забравили и любителите на класическата музика.
За пореден път ще проведем старт финала на есенното лекоатлетическо състезание "Желю Замфиров". Ще се състои и футболна среща между ветераните на ПФК "Левски" - София и ОФК "Академик" - Свищов. В последната празнична вечер ще бъдат отличени и победителите в неизменния за "Свищовски лозници" конкурс за домашно червено вино. Добре дошли са всички на празниците.
/АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина