ОБЗОР

site.btaСлед Макрон Тръмп отива на гости на британския крал

След Макрон Тръмп отива на гости на британския крал
След Макрон Тръмп отива на гости на британския крал
Британският крал Чарлз Трети и съпругата му, кралица Камила по време на държавния банкет в чест на френския президент Еманюел Макрон и съпругата му Брижит в Уиндзорския дворец, снимка: Chris Jackson/Pool Photo via AP)

На 14 юли Бъкингамският дворец съобщи, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще направи държавна визита в Обединеното кралство от 17 до 19 септември. Поканата за посещението беше отправена от британския крал Чарлз Трети още през февруари под формата на писмо, което лично британският премиер Киър Стармър предаде тогава на Тръмп по време на тяхна среща в Овалния кабинет на Белия дом. В писмото-покана нямаше конкретни дати за държавната визита. Пет месеца по-късно датите между двете страни бяха договорени, обобщават световните агенции.

Държавното посещение на Тръмп в Обединеното кралство ще бъде общо четвъртата държавна визита на президент на САЩ там от властването на кралица Виктория (1837-1901 г.) досега. По време на управлението и на Виктория, и на приемниците й, монарсите Едуард Втори, Джордж Пети и Джордж Шести, американски президенти не са били на държавни визити в Обединеното кралство, показват британски статистически данни, цитирани от британските медии, сред които Би Би Си. При управлението на кралица Елизабет Втора (1952-2022 г.) в Обединеното кралство на държавна визита бяха трима американски президенти – Джордж Буш-младши през 2003 г., Барак Обама през 2011 г. и Доналд Тръмп по време на първия му президентски мандат през 2019 г.

Сега де факто това ще бъде втора държавна визита на Тръмп в Обединеното кралство, което е истински прецедент за американски президент, отбелязват американските издания, сред които „Ню Йорк таймс“ и „Вашингтон пост“ и световните агенции, сред които Асошиейтед прес, Франс прес и Ройтерс. Дори в случай на преизбиране, американски президент не е имал възможност да бъде два пъти на държавна визита на британска територия. Обикновено през втория си мандат американските президенти са канени от британския монарх на чай или на друга по-малко официална среща, но не и на втора държавна визита. Пример в тази насока са Джордж Буш-младши и Барак Обама през втория им мандат.

За Тръмп, който не крие, че се възхищава от британската монархия, е запазено специално внимание, коментират американските издания. Европейски медии, като например Франс прес, обаче подчертават, че в случая може да не става дума толкова на специално внимание, колкото за промяната начело на Обединеното кралство. От 2022 г. на британския трон седи Чарлз Трети, така че това ще е първа официална визита за Тръмп в Обединеното кралство при новия монарх. Преди това той беше на държавно посещение при Елизабет Втора, починала през септември 2022 г.

Държавната визита на Тръмп във Великобритания се очаква с голям интерес предвид непредвидимия характер на американския президент, посочват британски издания. Не малък интерес поражда и това, че по време на нея той ще бъде придружаван от първата дама Мелания, което ще стане повод тази визита да се превърне в особено интересна за светските  и модните експерти, които ще коментират неизменно тоалетите на госпожа Тръмп. В тази насока се очертава тя да има и достойна конкуренция по елегантност от страна на британската принцеса Катрин, съпруга на престолонаследника – принц Уилям. Тоалетите, които британската кралица Камила ще избере за официалните и тържествени прояви по време на държавната визита на Тръмп, също няма да останат незабелязани.

Интересът към Мелания ще бъде още по-голям предвид информациите, съобщени от британски медии, сред които „Гардиън“ и от световни агенции, сред които Франс прес, че именно тя е допринесла за изявлението на Тръмп относно руския му колега Владимир Путин, направено на 14 юли. Тогава Тръмп каза, че е разочарован от Путин. Самият Тръмп е споделил, че Мелания е изиграла роля в този обрат на мисълта му. Когато той й е казал след поредния си телефонен разговор с руския си колега, че този разговор е бил чудесен, Мелания скептично му  е заявила: „Наистина ли?“ и после му е припомнила, че още един украински град е бил бомбардиран именно след този „чудесен разговор“. Това неизменно засилва интереса към първата дама на САЩ, възприемана сега не само като красиво и елегантно присъствие до Тръмп, но и като жена със собствено мнение по горещо външнополитическо досие. Индийското издание „Индия тудей“ дори нарече заради тези разкрития Мелания Тръмп „таен агент Мелания Тръмпенко“.

Блясъкът на държавната визита на Тръмп в Обединеното кралство има потенциала да се превърне в мощно средство в меката дипломация на британското правителство спрямо един президент на САЩ, който е пламенен монархист, отбелязва Би Би Си.  През април например Тръмп заяви: "Аз съм приятел на Чарлз Трети, изпитвам голямо уважение към него и към неговото семейство, към Уилям. Ние наистина изпитваме голямо уважение към кралското семейство“.

Поканата към Тръмп да направи държавна визита в Обединеното кралство идва в момент, в който британският премиер Киър Стармър се опитва да повлияе на Тръмп относно войната в Украйна и да намали митата върху британския износ за САЩ. Тези две теми продължават да доминират в така наречената специална британо-американска връзка, коментира Би Би Си.

По-късно през настоящия месец Тръмп се очаква са бъде в Абърдийн, в Шотландия, за да открие новото си голф игрище там.  Той е поканил Стармър на неформална среща тогава. Първоначално се твърдеше, че по време на тази лятна визита в Шотландия Тръмп може да има и неформална среща с Чарлз Трети, който също обича да отдъхва лятото в тази част на Обединеното кралство, но поради логистични причини такава среща няма да има, отбелязва британската медия.

Програмата за държавната визита на Тръмп в Обединеното кралство все още не е финализирана. Но два елемента от нея вече са ясни. За Тръмп ще бъде даден държавен банкет. И този банкет, както и самата среща с краля и кралицата няма да бъдат в Бъкингамския дворец, а ще са в Уиндзорския замък край Лондон, тъй като в Бъкингамския дворец в британската столица продължават ремонти дейности.

Държавната визита на Тръмп в Обединеното кралство ще бъде шестата държавна визита на чуждестранен лидер там, откакто Чарлз Трети се възкачи на престола, припомнят британски медии. За сравнение през 70-те години на управление на майка му Елизабет Втора тя беше домакин на 113 държавни визити. При крал Чарлз Трети на държавни визити беше бяха президентите на Южна Африка и на Южна Корея, съответно през 2022 г. и 2023 г. Миналата година Чарлз Трети беше домакин на две държавни визити – тази на японския император Нарухито и на императрица Масако  и тази на емира на Катар шейх Тамим бин Хамад ал Тани и на неговата съпруга – шейха Джауахер

Държавната визита на Тръмп и на първата дама Мелания обаче най-логично и вероятно ще бъде съпоставяна с държавната визита в Обединеното кралство на президента на Франция Еманюел Макрон и на първата дама Брижит, предвид това, че между двете визити ще са изминали само два месеца. Визитата на Макрон в Обединеното кралство се състоя в периода 8-10 юли и беше първата държавна визита на чужд лидер при британския крал от началото на настоящата година.

В тази съпоставка Франция вече излиза напред пред САЩ по няколко показателя. От властването на кралица Виктория досега е имало 15 френски държавни визити в Обединеното кралство – по 2 при Виктория, Едуард Седми и Джордж Шести,  3 при Джордж Пети, цели 5 при кралица Елизабет Втора и 1 (засега) при Чарлз Трети. При Елизабет Втора са били съответно през 1960, 1976, 1984, 1996 и 2008 г. френските лидери Шарл де Гол, Валери Жискар Д’Естен, Франсоа Митеран, Жак Ширак и Никола Саркози. Предшественикът на Макрон – социалистът Франсоа Оланд, така и не беше удостоен с такава чест.

Но не бива да се забравя, че самият Макрон, който е на власт във Франция от 2017 г., също не беше удостоен с такава чест по време на управлението на Елизабет Втора и трябваше да настъпи смяна на британския трон, за да получи той покана за държавна визита в Обединеното кралство. Така че по този показател Тръмп бие Макрон.

И Тръмп, подобно на Макрон ще трябва да се задоволи по време на държавната си визита с декора на Уиндзорския дворец поради ремонта в Бъкингамския палат. Но за разлика от Макрон Тръмп вече е бил на държавна визита в Бъкингамския палат преди 6 години, отбелязват американски издания. Декорът на Уиндзор обаче изобщо не отстъпва по пищност на декора на Бъкингамския дворец и вероятно и Тръмп подобно на Макрон ще бъде удостоен с цялостен кралски церемониал, включващ и пътуване с карета из уиндзорските улици.

Макрон обаче бие Тръмп по друг показател – той получи възможност да говори пред британските парламентаристи, събрали се на специална сесия на двете камари на британския парламент в Уестминстърския дворец на 8 юли, припомня Франс прес. Тръмп едва ли ще бъде удостоен тази чест. Някои британски депутати възразиха пред тази перспектива и може би не е случайно това, че визитата на Тръмп в Обединеното кралство беше насрочена  за период, в който Камарата на лордовете (горната парламентарна камара) заседава, но Камарата на общините (долната парламентарна камара) обичайно не заседава, тъй като депутатите са заети с годишните партийни конференции, провеждащи се по традиция през септември в страната. Така на Тръмп ще бъде спестен рискът да говори пред парламент в непълен състав, а на британски депутати, които са противници на Тръмп, ще бъде спестен един неприятен момент да гледат как Тръмп хвали в пленарната зала например едностранния си подход или стратегията си за митническа война.

По трети показател – държавния банкет - вероятно между двете държавни визити, тази на Макрон и тази на Тръмп при Чарлз Трети,  ще има равен мач, коментират кулинарни специалисти. Вероятно менюто за държавния банкет, който ще бъде даден в чест на Тръмп и половинката му в Уиндзор от крал Чарлз Трети и кралица Камила ще е достоен съперник на менюто за банкета в чест на семейство Макрон, състоял се на 8 юли вечерта. Тогава менюто беше изготвено от френския кулинарен шеф Реймон Блан, който е приближен до Чарлз Трети, припомня френското издание, посветено на новини от света на кралските особи „Ноблес е роайоте“.  Тогава блюдата, поднесени на трапезата, включваха сезонни британски и френски зеленчуци, пилешко месо, съчетано с френско-британска гарнитура, френски и британски вина и за десерт сладоледено парфе с боровинки и боровинков кейк. За банкета беше създаден и специален коктейл, въплъщение на френско-британската дългогодишна дружба и наречен „Антанта“ в чест на споразумението между Франция и Великобритания, датиращо от 1904 г. и известно като Сърдечната антанта. Специалният коктейл включваше британски джин и френски пастис (френска мастика) с лимонов крем, гарниран с листенца от английски рози и със сушена френска метличина. На банкета в чест на Макрон в Уиндзор бяха поканени 150 гости, ред които Елтън Джон и Мик Джагър.

Медиите с интерес ще следят какви новини и по-специално двустранни договорености ще бъдат оповестени по време на държавната визита на Тръмп в Обединеното кралство. Още от сега френски медии припомнят, че Тръмп индиректно се озова в основата на сближаването между Великобритания и Франция в последните няколко месеца. След спора на Тръмп с украинския президент Володимир Зеленски в Овалния кабинет на Белия дом и след отправените по онова време упреци от Тръмп към Европа, че не харчи достатъчно за отбрана и намеци, че Европа трябва да се погрижи за гарантиране на сигурността на Украйна след евентуално влизане в сила на мирно споразумение там, Лондон и Париж се сплотиха и оглавиха усилията в тази насока под формата на Коалиция на желаещите. Тя обединява около 30 страни, готови доброволно да участват в гарантирането на сигурността на Украйна след прилагането на бъдещо споразумение за мир между Киев и Москва. Коалицията на желаещите проведе редица срещи през предходните месеци. На 10 юли в рамките на държавната визита на Макрон в Обединеното кралство се състоя и поредната от срещите на Коалиция. В нея чрез видеоконферентна връзка се включиха и лидери, присъстващи в този ден на Четвъртата конференция за възстановяване на Украйна, организирана в Рим от италианския премиер Джорджа Мелони. За първи път в поредното заседание на Коалицията на желаещите се включиха и САЩ, представлявани от американския пратеник за Русия и Украйна Кийт Келог, американския републикански сенатор Линдзи Греъм и сенатора демократ Ричард Блумънтал, които влизаха в състава на американската делегация за конференцията в Рим, припомнят световните агенции и АНСА.

От тази поредна среща на върха на Коалицията на желаещите, съпредседателствана от Макрон и Стармър, стана ясно, че коалицията има план за действие, който ще започне да се прилага още в първите часове след подписването на споразумение за прекратяване на огъня между Москва и Киев. Стана ясно и че този план е дългосрочен. Третата новина относно Коалицията на желаещите беше, че тя има нов генерален щаб в Париж, който вече е оперативен. Съгласно договорка между Франция и Великобритания той ще бъде прехвърлен в Лондон след 12 месеца. Щабът се ръководи съвместно от двете държави, отбелязват Франс прес и „Франс 24“.

Още в деня преди заседанието на Коалицията на желаещите в рамките на държавната визита на Макрон в Обединеното кралство френският президент обяви, че съществуващите сега съвместни френско-британски експедиционни сили ще бъдат укрепени откъм численост, за да могат да достигнат до 50 000 души, които да могат да бъдат мобилизирани бързо в случай на голям ангажимент и да бъдат предоставени на разположение на НАТО, припомнят френските медии. Това означава петкратно умножаване на тези сили. Името им ще бъде променено и те ще се казват Съвместни френско-британски сили. Реформата им ще увеличи надеждността на европейския стълб на НАТО, но и ще допринесе за стратегическата автономия на Европа, според френския лидер. Тези съвместни сили ще изиграят и значима роля в Коалицията на желаещите за Украйна и ще се превърнат в основа на бъдещите сили, които Коалицията ще разгърне в Украйна за гарантиране на мира там след влизането в сила на мирно споразумение, подчертаха на 9 юли Париж и Лондон. От своя страна силите, които ще гарантират мира в Украйна, ще имат за цел да обезопасят украинското небе, да гарантират сигурността в морето и да подобрят способностите на украинските сухопътни войски, поясни „Даунинг стрийт“ миналата седмица.

В рамките на укрепването на връзките между Париж и Лондон в областта на отбраната се вписва и това, че двете европейски ядрени сили поеха ангажимент на 10 юли в рамките на държавната визита на Макрон да укрепят ядрените си връзки, посочват световните агенции. Макрон и Стармър подписаха на 10 юли сутринта във британската военна база в Нортуд близо до Лондон Декларацията от Нортуд. „В нея ние потвърждаваме за първи път, че двете страни ще координират независимите си ядрени разубеждавания, като по този начин даваме ясен сигнал на противниците ни, в частност на Русия, че всяка заплаха срещу Европа ще доведе до отговор от Франция и Великобритания“, подчерта тогава Стармър, цитиран от Франс прес.  „Взехме три важни решения. Първо, признаваме, че не си представяме ситуация, в която има екстремна заплаха за Европа и която да не предизвика един бърз отговор от наша страна, независимо от естеството на този отговор. Второ, не изключваме координацията на нашите респективни разубеждавания. И трето, решихме да задълбочим нашето сътрудничество в областта на разубеждаването, било то политическо сътрудничество, сътрудничеството в областта на капацитета и в областта на операциите“, заяви на свой ред Макрон.

Това решение дойде на фона на несигурността, породена също от някои изказвания на Тръмп, навеждащи на мисълта, че Европа не бива да се осланя единствено на американския ядрен чадър, отбелязва Франс прес.

Френското ядрено разубеждаване е напълно независимо, което означава, че само ако президентът на Френската република прецени, че има най-висша степен на заплаха, то може да бъде задействано. Франция, според Стокхолмския институт за изследване на мира, разполага с 290 ядрени бойни глави.  Те могат да бъдат разположени под формата на ракети на четири подводници  и бойни самолети „Рафал“. Великобритания разполага с 225 ядрени бойни глави, които могат да бъдат разположени на четири подводници, но Лондон има амбиции да възстанови и военновъздушния компонент на ядреното си разубеждаване. За разлика от Франция британските ядрени сили са интегрирани към НАТО в полза на 32-те страни членки на Алианса, припомня Франс прес.

Всички тези ангажименти се вписаха в потвърденото приятелско разбирателство между Париж и Лондон по време на държавната визита на Макрон в Обединеното кралство. На банкета в чест на Макрон на 8 юли крал Чарлз Трети подчерта, че приятелството между двете страни е съществено за съхраняването на свободите и мира в Европа. „Днес нашите две страни са изправени пред множество сложни заплахи, идващи от различни посоки. Като приятели и съюзници, ние ще ги посрещнем заедно“, увери кралят, говорейки на френски. На свой ред Макрон изрази увереност за бъдещето на двустранните отношения и подчерта, че Париж и Лондон са на аванпоста на защитата на сигурността в Европа и на европейските демократични ценности, допълва Франс прес.

Часове преди тази реч, пред британските депутати, говорейки на английски език, Макрон подчерта, че Франция и Великобритания трябва да покажат днес на света, че техният съюз може да променя нещата, че те ще работят заедно за защита на световния ред, наследен през 1945 г., като се започне от Украйна и като се укрепят и връзките между Лондон и ЕС.

Дали по време на държавната визита на Тръмп в Обединеното кралство ще има подобни категорични изявления в областта на двустранното сътрудничество или трансатлантическото партньорство, ще стане ясно през септември. Тогава ще стане ясно и какъв ще бъде икономическият аспект на държавната визита на един президент, за когото е в сила принципа „сделка или не“.

Но всъщност всяка една държавна визита има и икономически компонент. Така например по време на държавната визита на Макрон в Обединеното кралство Елисейският дворец обяви, че френският държавен енергиен гигант ЕДФ ще участва с дял от 12,5 процента в бъдещата британска ядрена централа „Сайзуел Си“ в Източна Англия.

Британското правителство обяви по време на тази визита на Макрон, че ще вложи сума, равняваща се на 163 милиона евро в европейския спътников оператор „Ютелсат“, който се смята за конкурент на сателитите „Старлинк“ на Илон Мъск, предаде Франс прес. „Ютелсат“  е втори световен оператор на сателити в ниска орбита, позволяващи функционирането на телекомуникационните услуги. Компанията е представяна често пъти и като европейска алтернатива на „Старлинк“ на Мъск. Още на 19 юни „Ютелсат“ обяви увеличаване на капитала си на 1,35 милиарда евро, а Франция ще увеличи участието си в нея с 717 милиона евро, което ще я направи от акционер, държащ 13 процента от акциите, в акционер с 29 процента от акциите в компанията. Британската държава държи 10,9 процента от акциите. „Ютелсат“ разполага със 600 сателита. Сред акционерите на компанията са и френската компания за морски транспорт Се Ем А-Се Же Ем, индийският комуникационен оператор „Бхарти Еъртел“ и Стратегическият фонд за дялово участие, контролиран от седем френски застрахователни компании. Всички те се ангажираха още през юни също да увеличат капитала на „Ютелсат“, за да го превърнат в достойна алтернатива на „Старлинк“. Със сигурност по време на държавната визита на Тръмп в Обединеното кралство през септември подобна „сателитна тема“ няма да се обсъжда, особено ако тя касае увеличаване на европейската автономия в ущърб на американската доминация в отрасъла, отбелязват френски анализатори.

По време на визитата на Макрон в Обединеното кралство и в частност по  време на негово участие на 9 юли в кръгла маса в лондонския университет „Империъл колидж“, посветена на изкуствения интелект, френският лидер подчерта, че е от съществено значение Лондон и Париж да работят заедно в областта на изкуствения интелект, за да наваксат изоставането в тази област на Европа от Вашингтон и Пекин, припомня Франс прес.

В кулоарите на визитата на Макрон бяха обявени няколко споразумения за сътрудничество в областта на науката и технологиите, като едно от тях визираше създаване на нова обща инженерна лаборатория между „Империъл колидж“ и френския Национален център за научни изследвания, припомнят Би Би Си  и Франс прес. Съвместната лаборатория ще допринесе за бърз прогрес в областта на стратегическите приоритети на двете държави, в частност в областта на изкуствения интелект. Тези споразумения станаха повод и да се припомни, че френско-британското сътрудничество е родило емблематични инженерни постижения, като например тунела под Ламанша или самолета „Конкорд“, припомня Франс прес, цитирайки Хю Брейди, президент на „Империъл колидж“.

Подобни сделки биха могли да се очакват и по време на визитата на Тръмп в Обединеното кралство.

От сега се предполага, че Тръмп известен с прямите си изказвания, би могъл да се опита да поучава Обединеното кралство за нещо специфично британско, или да си направи някоя шега на британски гръб. По този начин той ще последва примера на Макрон, който например по време на държавната му визита на три пъти коментира доста критично Брекзит и се пошегува с британската монархия. В речта си пред британските депутати например Макрон заяви: „Ние обожаваме монархията, особено ако тя не е у нас“, пораждайки смях в залата.

По време на банкет, даден в чест на Макрон в Гилдхол, сградата символ на лондонския финансов хъб – Лондонското сити, пред 650 сътрапезници Макрон подчерта, че ЕС и Обединеното кралство са били по-силни заедно. „Уважавам много избора на народа и избора, който вашата страна направи преди девет години с Брекзит, но трябва да кажа, че ЕС беше по-силен с вас и вие бяхте по-силни с ЕС“, заяви без заобикалки Макрон, цитиран от Франс прес. „Погледнете света. Погледнете нашата ситуация. Не съм напълно убеден, че ЕС и да речем Франция и Обединеното кралство са във възможно най-добрата позиция днес“, добави той. „Вярвам наистина, че ЕС и Обединеното кралство имат много неща за правене заедно. Бих искал да видя как нашите две страни работят в тяхно сътрудничество за нашето общо бъдеще и поемат много повече рискове заедно, инвестират много повече заедно“, заяви още Макрон.

По време на кръглата маса на 9 юли в „Империъл колидж“ Макрон отново разкритикува Брекит, като заяви: „Не съм сигурен дали се справяте по-добре с разрешаването на миграционните и финансовите проблеми след Брекзит, отколкото се справяхте преди това, когато бяхте част от ЕС“, припомня Франс прес.

В третия ден от визитата си на 10 юли Макрон на обща пресконференция със Стармър припомни, че от Брекзит насам Обединеното кралство няма вече споразумение с ЕС относно миграцията. „За кандидатите за прекосяване на Ламанша от Франция към Обединеното кралство след Брекзит не съществува никакъв алтернативен начин за законен прием, никакъв механизъм за реадмисия в края на прекосяването и настоящата ситуация създава една реалност, която подтиква прекосяванията на Ламанша. Тоест случва се точно противното на онова, което обещаваха брекзитърите“, каза Макрон. Като илюстрация на думите на Макрон е това, че от януари до 10 юли на настоящата година над 21 000 души прекосиха с малки лодки Ламанша, за да отидат в Англия, което рекорд за този период на годината, отбелязва Франс прес.

Именно в областта на миграцията по време на визитата на Макрон в Обединеното кралство беше обявено сключването на иновативна миграционна сделка между Лондон и Париж. Това е пилотен проект, целящ да разубеди незаконните мигранти да прекосяват Европа по посока на Обединеното кралство. Сделката е на принципа един за един. Съгласно нея Лондон ще връща на Франция мигрант, пристигнал незаконно с малка лодка през Ламанша. Връщането ще е със самолет. В замяна Лондон ще приема от Франция мигрант, който е поискал чрез специална онлайн платформа да дойде в Обединеното кралство, като Лондон има намерение да отдава приоритет на представители на най-уязвимите националности и на мигранти, които имат връзки с Обединеното кралство, тоест имат роднини там. Всички мигранти, разменяни по схемата, ще бъдат щателно проверявани. Точна бройка на мигрантите, които ще бъдат засегнати от сделката не се споменава, но в някои медии се появиха информации за по 50 мигранти на седмица. Сделката ще влезе в сила в идните седмици. Във Франция тя вече си навлече критики заради това, че британците ще имат право да подбират мигрантите, които искат да приемат, а французите няма да имат право да подбират мигрантите, които британците ще им връщат.

Сделката ще управлява и морските механизми за борба с незаконната миграция през Ламанша, но в тази насока детайли не бяха съобщени, за да не бъдат осведомени по този начин и трафикантите на мигранти, които да успеят да се нагодят към новите условия. Върнатите от Лондон на Париж мигранти ще бъдат настанявани в центрове и тези, които са в нередовно положение ще бъдат връщани в крайна сметка в техните страни на произход. Между двете държави има вече и споразумение в сила до март 2026 г., съгласно, което Лондон плаща на Париж сума, равняваща се на 541 милиона евро за три години, които се влагат в усилията срещу трафика на мигранти през Ламанша.

По време на визитата си в Лондон Макрон подчерта и необходимостта от засилване на съвместното сътрудничество със страните на произход и на транзит на мигрантите, за да бъдат разубедени мигрантите да потеглят на път. Засилването на сътрудничеството трябва да има и в областта на връщането на незаконни мигранти, каза той.

Тръмп често пъти използва срещите си с чужди лидери, за да похвали своята твърда миграционна политика, да порицае миграционната политика на предшествениците си, демократите Джо Байдън и Барак Обама и да разкритикува и миграционната политика в страните, с чийто лидери се среща. Нищо чудно сега по време на държавната визита в Обединеното кралство той да отправи подобни критики към домакините си. Първите прекосявания на Ламанша на мигранти с малки лодки датират от 2018 г. През тази година от Франция във Великобритания влязоха под 300 мигранти по този начин. След 2020 г. бройката нарасна. През 2021 г. тя достигна 28 000 души на година, през 2022 г. – 45 774 души. През миналата 2024 г. бройката възлезе на 37 000 души, припомня Франс прес.

Ако трябва да се прави паралел между държавните визити на Макрон и на Тръмп при британския крал, то трябва да се отбележи, че и двете посещения се извършват в момент, в който рейтингите и на двамата лидери не са цветущи в националните допитвания заради редица национални политики, които те водят.

В допълнение Макрон в последните месеци на два пъти изглеждаше като низвергнат от собствената си съпруга Брижит. При посещение във Виетнам медиите уловиха жест на първата дама, който наподобяваше зашлевяване на Макрон, а по време на държавната визита на Макрон във Франция френският лидер целуна ръката на британската принцеса Кейт, когато тя го посрещна заедно с принц Уилям на летището. После по време на държавния банкет камерите уловиха момент, в който Макрон намигва на седящата до него Кейт. И се появиха спекулации, че това е станало повод за ново напрежение в първата френска двойка.

Сега медиите спекулират, че има напрежение и между Тръмп и неговата съпруга относно Украйна и отношенията с Путин.

А говорейки за първи дами на държавна визита, любопитно ще бъде да се види с кого ще бъде по-склонна да общува Мелания Тръмп в Обединеното кралство – с кралица Камила, която е по-възрастна от нея, или с принцеса Катрин, която е по-млада от нея. По време на визитата на Макрон в Обединеното кралство Брижит Макрон показа, че между нея и кралица Камила има повече теми за разговор, отколкото между нея и по-младата от нея принцеса Катрин.

И пак говорейки за първи дами, трябва да се припомни, че Брижит Макрон пристигна в Обединеното кралство с елегантна бяла рокля, но заложи на кралско синя рокля-пелерина за държавния банкет. Кралица Камила избра за това събитие бяла рокля, но преди това при посрещането на френските гости в Уиндзор събра погледите с наситено тревисто зелен тоалет. Принцеса Катрин след като посрещна видните гости, облечена с костюм в нюанс пепел от рози с ефирна пола на „Диор“, избра за банкета дълга червена рокля, също с ръкави като на пелерина на британската дизайнерка Сара Бъртън. Донякъде тоалетите на Катрин и на Брижит съвпадаха по стил. А пък цветово роклите на Камила, на Катрин и на Брижит за държавния банкет в чест на френския президент бяха с цветовете на френското знаме, отбелязва „Венити феър“.

Сега всички правят прогнози за тоалетите на американската първа дама по време на държавната визита на британска територия през септември. Мелания Тръмп е известна с интересните си модни решения по различни поводи, а в миналото тя е била и модел, припомнят специализирани модни издания.  

 

/ГГ/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 22:08 на 18.07.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация