site.btaСтатутът на Несебър остава непроменен, но започваме да изпълняваме препоръките на експертите, каза министър Мариан Бачев
Статутът на Несебър е непроменен и градът остава в Списъка за материалното културно наследство на ЮНЕСКО. Той не изпада в застрашителен списък, но в следващите две години имаме много препоръки, които трябва да изпълним. Както се казва, от днес започваме да вършим този вид дейност, вече дори се чухме и с кмета на Несебър, каза министърът на културата Мариан Бачев, който беше гост в сутрешния блок на Българската национална телевизия (БНТ) – „Денят започва".
„Не можем да променим нагласите на хората с нормативен акт, с насилствени действия, но законът трябва да се спазва. Убеден съм, че с повече диалог нещата биха могли да се случат“, каза той по повод липсата на подкрепа от жителите на морския град за оставането на Несебър в списъка на ЮНЕСКО. „С диалог и с разговор между институциите смятам, че нещата могат да се коригират. Това реферира към въпроса ... дали бихме могли да убедим хората. Ние трябва да положим усилие да ги убедим в значимостта и да не ги преследваме, но да ги убедим чрез спазването на закона. Тази добавена стойност, която имат те с имотите, които имат там ще им донесе повече и средства, и престиж“, отбеляза Бачев.
За разкопките, започнали в Созопол, които спират проекта за нова автогара, министърът каза, че „има археология, има научни разработки, които не можем просто с лекота да рушим“. Според него трябва да си намерят първо средствата за разкопките. "Ние помагаме методически. Процесът не е толкова простичък. Ние вече имахме разговор с него. Има диалог. Всичко поетапно ще бъде разрешено", допълни Бачев.
Мариан Бачев говори и за средствата в сектор „Култура“, за заплатите и финансирането на сценичните изкуства. Той отбеляза, че всичко до юли е разплатено и се следи много внимателно финансовата дисциплина.
„Заплатите в сценичните изкуства се определят от директорите на културните институти“, припомни културният министър. Мариан Бачев добави, че има голям обем от капиталови разходи, с които всяка година разполагат, за да дадат на отделните институти да работят. Той посочи поетапното финансиране на започналия ремонт на Ловешкия театър, както и идеята за нова куклена сцена на Младежкия театър.
„Няма намаляване на бюджета за театрите, оперите и филхармониите, защото през 2024 г. е 159 млн. лв., сега е 165 млн. лв., но той беше приет твърде късно – през март месец“, каза министърът. Припомни, че от януари до март т.г. е работено със средствата, заложени в бюджета за 2024 г. заради липсата на нов. Мариан Бачев каза още, че тъй като е средата на годината и бюджетът е приет, методиката, по която се определят бюджетите, ще е трудно да се коригира тази година. „Със синдикатите и работодателските организации се срещаме и обсъждаме“, информира той и посочи, че идеята е за следващата бюджетна година да има ново решение.
По повод финансирането по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) Мариан Бачев съобщи, че „сега сме в продължителни разговори и процедури с централното звено, те пък са в разговори с Брюксел, за да оптимизираме нещата". Той каза, че има част от парите за култура по ПВУ са изгубени заради забавени над година и половина процедури. Бачев отбеляза, че по-скоро се обмисля да се спечели от това да има повече културни проекти за големите и малките общини, отколкото да се загубят пари.
Бачев разясни, че Софийският античен театър не е обявен за продажба, а има идея да се превърне в действащ античен театър.
/ТС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина