site.btaБолградският музей в Украйна представи риза от традиционната носия на българските преселници


Болградският историко-етнографски музей в Украйна представи автентична риза от традиционната женска носия на българските колонисти от 19-и век. Експонатът е част от постоянната етнографска експозиция на музея и беше публикуван в рубриката „Експонатите разказват“ на официалната Фейсбук страница на институцията.
Представената риза е пример за характерния за епохата туникообразен крой без раменен шев и е изработена от ръчно тъкан ленен плат. Подобни ризи се използвали като част от ежедневното и обредното облекло на жените в българските общности. Те се шиели ръчно, като качеството на шевовете и декоративните елементи били важен белег за майсторството на жените, уточняват от музея.
„Интерес представлява историята на конкретния експонат – бяла риза с малък кръгъл отвор на яката и везана горна част, която е принадлежала на Павлова Агафия Фьодоровна, родена през 1889 г. в едно от селата в Николаевска област. В това село през XIX век се заселват няколко семейства български преселници, които предават местните знания по шев и носене на български традиционни облекла“, споделиха още от екипа.
По думите на специалистите ризата е била предназначена за погребален ритуал – оттук и малкият отвор на яката, като разрезът на тъканта се е правел на гърба едва по време на обреда.
Както БТА писа, град Болград е административен център на Болградския район в рамките на административно-териториалната реформа от 17 юли 2020 г. В района влизат 10 общини, в които над 60% от населението е българско.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина