site.bta"Еърбъс" увеличава производствените си темпове през юни след ръст на поръчките заради авиоизложението в Льо Бурже


Водещият европейски самолетостроител "Еърбъс" (Airbus) е доставил 63 самолета през юни, с което общият брой предадени на клиенти машини през първата половина на годината достига 306, а авиоизложението в Льо Бурже е допринесло за ръста на поръчките, предаде Франс прес.
Според отчет на европейския индустриален гигант, публикуван днес, компанията е получила 203 брутни поръчки през миналия месец, след като през май не отчете такива.
Проведеното в средата на юни авиоизложение за гражданска авиация в Льо Бурже край Париж даде възможност за "Еърбъс" и клиентите на самолетостроителя да сключат няколко договора за десетки самолети, въпреки че при предишни издания на авиационното събитие бяха обявени повече договори.
Доставките представляват надежден индикатор за финансовото здраве на производителите на самолети, тъй като авиокомпаниите плащат по-голямата част от сметката, когато приемат даден самолет.
Данните за юни бележат увеличение на доставките за "Еърбъс" в сравнение с май (когато са доставени 51 самолета) и април (доставени 56), въпреки че производителят все още се изпитва трудности да увеличи производствените си темпове поради проблеми с веригите за доставки, както призна главният изпълнителен директор на компанията Гийом Фори.
Въпреки това "Еърбъс" ще трябва да увеличи допълнително производственото темпо, ако иска да постигне целта си да достави 820 търговски самолета през 2025 г.
Европейският самолетостроител е доставил през 2024 г. 766 самолета "в сложна среда", малко под заложената цел от 770 въздухоплавателни машини, допълва АФП.
Въпреки това "Еърбъс" изпревари американския си конкурент "Боинг" (Boeing), който беше засегнат от сериозни проблеми с качеството и достави само 348 самолета през миналата година.
От началото на годината "Боинг" е доставил малко по-малко самолети от "Еърбъс" - 280 броя. Това обаче беше най-доброто представяне за полугодие на американската компания за последните седем години.
По отношение на поръчките обаче "Боинг" доминира над европейския си конкурент, като подписа твърди договори за доставка на 676 самолета от началото на годината, докато "Еърбъс" може да се похвали с 494.
Фокусът на американския производител по време на авиоизложението в Льо Бурже не беше обърнат към обявяване на договори за доставка заради разбилия се самолет модел "Боинг 787 Дриймлайнър" (Boeing 787 Dreamliner) на авиокомпания "Еър Индия" (Air India), изпълняващ полет от летището в град Ахмедабад до Лондон, при който загинаха 279 души.
Причината за тази катастрофа, най-смъртоносната в света от 2014 г. насам, все още не е установена.
На този фон "Боинг" е доставил 60 самолета през миналия месец, най-много от декември 2023 г., след като увеличи производството на най-продаваните си машини "Боинг 737 МАКС" (Boeing 737 MAX), допълва Си Ен Би Си.
От тези 60 машини 42 са били доставени на авиокомпании, сред които "Саутуест еърлайнс" (Southwest Airlines), "Аляска еърлайнс" (Alaska Airlines) и "Юнайтед еърлайнс" (United Airlines).
Главният изпълнителен директор на компанията Кели Ортберг, който пое ръководния пост в "Боинг" миналия август, заяви, че компанията е постигнала напредък в подобряването на производствените темпове и качеството на своите фабрични линии.
За тримесечието, приключило на 30 юни, американската компания предаде 150 самолета на свои клиенти, което е най-силното второ тримесечие от 2018 г.
Към 30 юни натрупаните поръчки на "Боинг" възлизат на 5 953 броя, допълва Си Ен Би Си.
/БП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина