site.btaМОЛДПРЕС: Молдова получи най-голямото европейско финансиране в историята си и върви към устойчива енергийна независимост, каза депутат


Председателят на Комисията по външна политика и европейска интеграция към молдовския парламент Ина Кошеру представи обобщение на дейността на комисията в контекста на приключването на мандата на настоящия парламент. Депутатът подчерта значителния напредък в процеса на европейска интеграция, както и в укрепването на енергийната независимост на Молдова, предаде молдовската новинарска агенция МОЛДПРЕС.
„Молдова получи най-голямото европейско финансиране в историята си. Все по-силно се свързваме с ЕС“, заяви Кошеру.
Според нея подписването на споразумение за финансиране на стойност 1,9 милиарда евро в рамките на Европейския план за растеж, представлява ключова стъпка от европейския път на страната.
„Това е подкрепа, предназначена за ключови реформи, инвестиции в инфраструктура и в заздравяване на енергийната система“, отбеляза Кошеру.
Народният представител подчерта, че планът покрива всички сфери, предвидени в законодателството на ЕС, и включва конкретни проекти в сферата на транспорта, енергетиката и регионалното развитие, които трябва да бъдат реализирани през следващите три години.
Тя отбеляза и постигнатия напредък по приемането на страната в ЕС.
„Молдова постигна статут на държава кандидат и процеса по оценяване на националното законодателство е вече в ход. До есента се очаква властите да са завършили тази техническа част и ще имаме възможност официално да открием преговорите за присъединяване. Нашата цел е да това да го постигнем в рекорден срок“, добави тя.
Друг важен момент от изявлението бе засилването на енергийната независимост.
„Докато през 2021 г. Молдова бе почти изцяло зависима от енергийни ресурси от Руската Федерация, днес вече не използваме руски природен газ и сме свързани с европейския енергиен пазар. През 2023 г. успяхме да се снабдим с газ от Румъния и Украйна, а от януари 2025 г. вече не купуваме електричество от Приднесровието. Това е сериозно стратегическо постижение“, заяви народният представител.
В същото време, Кошеру подчерта растящия дял на възобновяема енергия в енергийния микс на страната. В определени дни тя покрива 70% от използваната енергия в страната. Освен това енергийните инфраструктурни проекти в страната напредват бързо.
„Електропроводът Вулкънещ-Кишинев ще заработи до края на годината, покривайки повече от половината от вътрешното потребление. Други два проекти за енергийни интерконектори са в ход“, заяви тя.
В заключение Ина Кошеру заяви, че парламентарните избори, които предстоят на 28 септември 2025 г., ще бъдат ключови за продължаването на европейския път на страната.
„Предстоящите години могат да доведат до приемането на Молдова в ЕС. Важно е да не губим време и да останем на пътя на реформите. Изгубили сме десетилетия с корумпирани правителства. Сега имаме шанс за промяна“.
В настоящия парламент, чийто мандат приключва на 11 юли, действат десет постоянни парламентарни комисии: Комисията по правни въпроси, назначения и имунитети, Комисията по икономика, бюджет и финанси, Комисията по външна политика и европейска интеграция, Комисията по национална сигурност, отбрана и обществен ред, Комисията по публична администрация и регионално развитие, Комисията по социална закрила, здравеопазване и семейство, Комисията по образование и изследвания, Комисията по култура, младеж, спорт и медии, Комисията по околна среда, климат и зелен преход и Комисията по правата на човека и междуетническите отношения.
Постоянните комисии се избират за целия срок на законодателния мандат. Численият и номиналният състав на постоянните комисии се определя с решение на парламента, като се взема предвид пропорционалното представителство на парламентарните фракции.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и МОЛДПРЕС)
/НС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина