site.btaС хорово изпълнение на „Върви, народе възродени!“ и общоградско шествие Плевен празнува 24 май


В Плевен с хорово изпълнение на химна „Върви, народе възродени!“ и общоградско празнично шествие се чества 24 - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Началото на празничния ден бе поставено с шествие на ученици, студенти, образователни институции и дейци на културата, предвождани от детски оркестри и свещеници с икона на Светите братя Кирил и Методий. То започна от площад „Стефан Стамболов“ при Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, премина по централната пешеходна улица „Васил Левски“ и спря пред паметника на Светите братя Кирил и Методий на едноименната улица в града.
Свещеници от плевенски храмове отслужиха празничен молебен и водосвет. Четвъртокласници от Начално училище "Патриарх Евтимий" изпълниха стихове, посветени на празника, а стопанинът на артцентър "Творителница О'Писменехь" Диян Павлов - Джими прочете част от творбата "За буквите" на Черноризец Храбър.
Поздравявам ви с най-светлия, най-истинския български празник – 24 май. Ако България има свое безценно съкровище, то това е българската азбука, която честваме днес, каза в словото си по повод празника кметът на община Плевен д-р Валентин Христов. Той припомни, че преди повече от 11 века светите братя Кирил и Методий се заемат с нелеката задача да съставят нова и различна писменост от съществуващите тогава гръцка и латинска. Това е безпрецедентен акт с огромно историческо значение, подчерта кметът.
Длъжните сме да продължим святото дело на Кирил и Методий, да пазим славянската писменост чиста и да я предаваме на нашите деца, а те на техните, каза още д-р Христов.
Пред паметника на създателите на азбуката бяха поднесени венци и цветя. След това множеството се насочи към централния площад „Възраждане“, където пред параклис-мавзолея „Свети Георги Победоносец“ повече от сто изпълнители – професионални хорове, от училища и детски градини изпяха заедно химна „Върви, народе възродени!“.
По традиция на днешния празник ръководството на Община Плевен награждава училищни директори, учители и ученици, дейци на културата и изкуството. През целия ден в пространството пред Военния клуб е подредена и Алея на книгата, където може да се закупят творби и от плевенски автори.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина