site.btaБългарският културен клуб „Гайда“ в Люксембург организира куклен театър и работилница за мартеници на 28 февруари
Куклено представление за Баба Марта и работилница за изработване на мартеници ще се състоят на 28 февруари от 13:30 часа местно време във Foyer européen в Люксембург (10, rue Heinrich Heine – L-1720 Luxembourg). Това съобщиха във Фейсбук от Българския културен клуб „Гайда“, организатор на събитието.
Кукленият театър ще бъде на френски език. От клуба уточниха, че местата са ограничени и е необходима предварителна резервация.
Спектакълът ще бъде представен от френската актриса Емили Буланже (Emilie Boulangé), която представлява компанията Bons pieds Bon oeil. Според организаторите целта на компанията е да разпространява послания за отвореност към света, към себе си и към другите.
В публикацията се посочва, че артистката се е вдъхновила от българските женски хорове и традицията на мартениците след пътуване до България през 2022 г., а през 2024 г. е създала първото си куклено представление, посветено на Баба Марта.
Паралелно с театралната програма от 13:30 до 17:00 ч. ще се състои и работилница за мартеници. Организаторите канят деца и възрастни да се включат в изработването на традиционни червено-бели украшения за здраве и късмет. Материалите ще бъдат осигурени от клуба.
„С радост ви каним да посрещнем заедно Баба Марта – с вдъхновение, усмивки и специално куклено представление“, посочиха от Българския културен клуб „Гайда“.
Културният клуб „Гайда“ в Люксембург развива дейности, свързани със съхраняването и представянето на българската култура в чужбина. Сред инициативите му са курсове по български език, занимания по народни танци, прожекции на български филми, театрални представления и изложби.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина