site.btaОБНОВЕНА Тръмп заплаши ЕС с мита от 50 на сто от 1 юни


Президентът Доналд Тръмп заплаши днес да обложи с мита от 50 на сто стоките от ЕС, внасяни в САЩ, считано от 1 юни, предаде Франс прес.
Тръмп заяви, че продължаващите преговори "не дават резултат".
"Много е трудно да се работи с ЕС, който беше създаден на първо място, за да се възползва от САЩ от търговска гледна точка. (...) Дискусиите ни не дават резултат. При тези условия препоръчвам налагането на 50 на сто мита върху (вноса от) ЕС, считано от 1 юни. За продуктите (на европейски компании - бел. ред.), произведени в САЩ, няма мита", написа Тръмп в социалната си мрежа "Трут Соушъл" (Truth Social).
Президентът на САЩ обвини ЕС за неговите "силни търговски бариери, значителни ставки на ДДС, нелепи корпоративни санкции, немонетарни търговски бариери, валутни манипулации, несправедливи и неоправдани съдебни дела срещу американски компании", които са довели до значителен търговски дефицит при търговията с общността, което Тръмп смята за "напълно неприемливо".
Тръмп многократно е осъждал търговския дефицит на САЩ в двустранната търговия с ЕС, който той оценява между 300 и 350 милиарда долара.
Службата на главния търговски представител на САЩ (USTR) прогнозира търговският дефицит на САЩ с ЕС да достигне 235 милиарда долара през 2024 г., но Европейската комисия оспорва тези оценки, заявявайки, че дефицитът ще достигне 150 милиарда евро (около 160 милиарда долара) при търговията със стоки и само 50 милиарда евро, ако се калкулира секторът на услугите.
Митата върху вноса на европейски стоки в САЩ в момента е средно 12,5 на сто. 2,5 на сто съответстват на нивото преди встъпването във втори президентски мандат Тръмп, а останалите 10 на сто са т. нар. реципрочни мита.
Първоначално Белият дом обяви 20 на сто мита върху европейските продукти, преди да ги отложи с 90 дни, за да даде време за преговори.
Това отлагане на влизането в сила на тарифите би трябвало да приключи в началото на юли.
Европейският комисар по търговията Марош Шефчович проведе няколко разговора през последните седмици с американски представители - министъра на финансите Скот Бесънт, министъра на търговията Хауърд Лътник и търговския представител на Белия дом Джеймисън Гриър, но досега не е постигнат реален напредък, допълва АФП.
/ИЦ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина