site.btaСергей Крилов: Хармонията и музикалната фраза се стремят към една обща цел и към нея може да се подходи по различни начини


Музиката е една. Хармонията и музикалната фраза се стремят към една обща цел и към нея може да се подходи по различни начини – като дирижиране или свирене на цигулка. Бих казал, че това е много сложна задача, върху която самият аз от много години се специализирам… Но ние с оркестъра имаме силна артистична връзка помежду си, продължаваме да работим заедно и се стремим да покоряваме върховете на Парнас в музиката. Думите са на Сергей Крилов, цитиран от „Кантус фирмус“ по повод организирания от тях концерт на Литовския камерен оркестър.
Крилов е солист и диригент на формацията, която гостува утре в зала „България“ в рамките на „Европейски музикален фестивал“. Събитието е на 20 май.
Сергей Крилов ръководи състава от 2008 г., но връзката му с този оркестър датира още от времето, когато е 16-годишен. За звукозаписната компания „Мелодия“ записват във Вилнюс първата си плоча, а много по-късно ще влязат и в каталога на Deutsche Grammophon. Любопитен факт е, че от 4-годишен до този момент цигуларят свири все на цигулки, изработени от неговия баща – лютиерът Александър Крилов. В музиката го въвежда майка му Людмила Крилова – пианист и педагог, а един от най-важните ментори в живота му се оказва Мстислав Ростропович.
„Преди още да проговоря, съм започнал да пея“, разказва цигуларят. Ученик първоначално на Сергей Кравченко и Абрам Щерн в Русия, в Централната музикална школа към Московската консерватория, по-късно той заминава за Италия, за да продължи усъвършенстването си. На 18 години спечелва конкурса „Родолфо Липицер” в Гориция (Италия) и започва обучение в академията „Валтер Щауфер“, в Кремона при Салваторе Акардо, при когото остава шест години. Взима първи награди от конкурсите „Антонио Страдивари“ в Кремона и „Фриц Крайслер“ във Виена. „Бях изумен от качествата на този забележителен цигулар, когото смятам за един от петте най-добри съвременни цигулари в света“, пише Ростропович за младия си колега.
Мстислав Ростропович (1927–2007) е личността, изиграла ключова роля в живота му. „Той беше изключително проницателен към мен и ме възприемаше като талантлив музикант, а през последните години от живота си често искаше да свирим заедно. Аз разбирах само по очите му как да свиря. За мен той беше изключително дълбок човек и музикант… Неговото отношение ме промени, даде ми нов поглед към музиката и към енергията, която тя носи“, разказва Крилов.
ПРОГРАМАТА
Програмата на вечерта включва творби от Моцарт – Серенада № 13 в сол мажор „Малка нощна музика“, Микалоюс Чурльонис – Пет прелюда (аранжимент за струнен оркестър на Саулюс Сондецкис), Камий Сен-Санс – Интродукция и рондо капричиозо, оп. 28 (за цигулка и стр. оркестър), Фаустас Латенас – Болеро, Н. Рота – Концерт за струнни, Сарасате – Интродукция и тарантела, Цигански напеви.
„Чурльонис е един от най-известните творци на Литва. Бил е както художник, така и композитор и неговата музика често звучи на балтийските сцени. Неговите „Пет прелюда“, обработени от Сондецкис, са много интересни музикални страници, които ще прозвучат в определен контекст в нашата програма“, казва Крилов. За „Болеро“ на съвременния литовски композитор Фаустас Латенас (1956-2020) допълва: „Аз лично се познавах с Латенас и винаги изпълняваме произведенията му с голямо удоволствие“.
„Музикантите ще редуват типични виртуозни цигулкови композиции (Сен-Санс и Сарасате) с по-непознати партитури като произведенията на литовските автори, за да ги популяризират пред българската публика. Ще акцентират и върху италианския композитор Нино Рота (1911-1979), прочут от кинематографията, изпълнявайки негово „произведение, което предизвиква асоциации с киното“ (Концерт за струнни). Като солист на ансамбъла, Сергей Крилов е отделил специално място и на две силно виртуозни цигулкови творби, които го представят с качествата му на цигулар – „Интродукция и рондо капричиозо“ на Камий Сен-Санс и „Цигански напеви“ на Пабло де Сарасате. Избрал ги е, заради славата им сред цигуларите на „репертоар с максимална трудност, но и връх в музикалното цигулково изкуство“, разказват от „Кантус фирмус“. Разнообразна, интересна, виртуозна, музикална“ ще бъде програмата на концерта, описана с думите на Сергей Крилов.
/ДД
/ВБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина