site.btaТаня Петрова: Фолклорна група „Малките приятели“ в Лондон е единствената българска детска група за народни танци извън България


Фолклорна група „Малките приятели“ в Лондон е единствената българска детска група за народни танци извън България. През годините ние успяхме да обхванем деца от ранна детска възраст до юноши (от три до 18 години). Това посочва в интервю за вестник „БГ БЕН“ Таня Петрова, един от създателите на танцовата формация.
Детската група е създадена през 2014 година от Петрова и Петко Праматаров, водени от желанието да дадат възможност на всяко дете да се докосне до магията на българските народни танци. Към момента ръководител е Таня Петрова заедно с хореографа Митко Спасов. Асистент хореограф е Алис Колчева, която е израснала в САЩ, но се е преместила в Англия. Другият асистент хореограф е Красимира Карабойчева, която обучава най-малките възпитаници на „Малките приятели“, информира изданието.
Следва интервюто на вестник „БГ БЕН“ с Таня Петрова.
Госпожо Петрова, нека в началото на нашия разговор да разкажем малко повече за Детска фолклорна група „Малките приятели“. Колко деца са включени в нея?
- Нашата група съществува вече единадесет години и обхваща деца на възраст от три до 18 години. През тези години работим само с деца и изцяло се занимаваме с обработен фолклор. Стараем се да предадем на децата това, което знаем, и да го съхраним. Групата ни е огромна и включва около 120 деца, като те са разпределени според възрастта. Най-малките са включени в три групи, в други три са 10-13-годишните. Най-големите са в отделна група. През годините имаме много участия, организираме си и коледни тържества. Правим доста изяви за децата. Канени сме на много фестивали и събори. Последните участия бяха в Лион, където се включихме в събора „На мегдана на другата България“, както и във фестивала „Кеймбридж пее и танцува“ в Кеймбридж. Преди това през месец април участвахме в благотворителен концерт за хореографа от България Тошко Иванов. Отделно от това спазваме всички български официални и национални празници, като за тях правим специални тържества.
Какво е характерно за фолклорна група „Малките приятели“ в Лондон?
- Нашата група е единствената българска детска група за народни танци извън България. През годините ние успяхме да обхванем деца от ранна детска възраст до юноши (от три до 18 години). През нашата група са преминали много български деца, които живеят в Англия. Обучителната програма по народни танци е съобразена с възрастта на децата, способностите им на възприемане и двигателните им умения за усвояване на танцовите движения и комбинации. Всяко ниво се състои от движения, комбинации и упражнения, които да развиват физическата издръжливост, двигателната култура, зрителния и слуховия апарат на децата.
С каква нагласа се включихте във фестивала „Кеймбридж пее и танцува“?
- В Кеймбридж отидохме с нагласата да подкрепим българската общност. Това е важно за нас, защото всяко участие е опит, който децата придобиват на сцена. Съборите са интересни, красиви, пъстри, шарени и са нещо, което децата няма къде да го видят другаде в Англия. Много е хубаво, че се правят такива събори. И най-хубавото е, че те се правят с деца, които могат да се докоснат до българските традиции и дух.
Как българските деца на Острова попадат в ръководената от Вас формация?
- Малките деца са водени от родителите им. За тях имаме много забавни игри, тъй като по-голямата част от тези деца не могат да говорят български, доминират англоговорящите. Тук родителите имат много важна роля, защото те са тези, които записват децата. Така чрез нашите танци те търсят връзката с България. А ние в залата вече изграждаме всичко останало за децата.
Водеща ли е в случая любовта на децата към българския фолклор, към народните танци?
- За най-малките е много рано да се каже каква е любовта им към българските народни танци, защото при тях заниманията преминават предимно като забавни детски игри под различна форма. Но по-големите, тези, които са в групата от 14 до 18 години, споделят, че народните танци им дават социална среда, любов, приятелство и много забавни моменти. При нас дисциплината е голяма, защото без нея няма как да се постигат резултатите.
Увеличават ли се през годините децата, които желаят да се запишат на народни танци в „Малките приятели“?
- Да, аз имам страшно много запитвания, включително и от Кеймбридж, където искат да се направи отделна група там, защото има голяма българска общност. Всяка година през септември месец изпращаме около 15 деца, които са абитуриенти. А между 15 и 30 са новите, които влизат в групата. Защото в „Малките приятели“ сме изградили традиции в народните танци зад граница. А и тук е мястото, където родителите могат да си доведат децата и да ги оставят за няколко часа.
С целият текст на интервюто може да се запознаете тук.
/АГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина