site.btaОсемдесет години от края на Втората световна война в Европа: в архива на БТА четем за празненствата в България на 9 май 1945 г.

Осемдесет години от края на Втората световна война в Европа: в архива на БТА четем за празненствата в България на 9 май 1945 г.
Осемдесет години от края на Втората световна война в Европа: в архива на БТА четем за празненствата в България на 9 май 1945 г.
София, (май 1945) Митинг на площад „Александър Невски“ по случай капитулацията на Германия. Снимка: БТА, репродукция – Стефан Петков/архив

На 9 май 1945 г., по повод края на Втората световна война в Европа и капитулацията на Германия, в България са проведени празнични митинги. Освен в София, тържества са организирани в Пловдив, Варна, Бургас, Русе и много други градове в страната. Преди празничното събитие в София екзарх Стефан Първи Български отслужва благодарствен молебен в храма „Свети Александър Невски“. Вечерта пред храма в присъствието на 200 000 граждани на столицата, Регентството, висши военни и дипломатически мисии речи държат министър-председателят Кимон Георгиев и военният министър Дамян Велчев.

Празненствата в цялата страна са масови, освен местните власти на тях присъстват гости от Югославия и Съветския съюз. Четат се и се изпращат благодарствени телеграми до Сталин, Чърчил, Тито и началника на Първа българска армия генерал-лейтенант Владимир Стойчев.

За празненствата на 9 май 1945 г. в България, по случай края на Втората световна война в Европа, четем в бюлетина на БТА „Дневни вести“: 

София, 9 май 1945 г. /БТА/ По случай победата на демократичните народи над нацистка Германия, днес в 11 ч. по пл. в храма-паметник „Св. Ал. Невски“ бе отслужен благодарствен молебен от Негово Блаженство екзарх Стефан Първи, в съслужение на свещеници. На молебена присъстваха официални лица и множество граждани. След службата Негово Блаженство екзарх Стефан Първи произнесе слово, в което между другото каза: „Тази година Пасхата Господна съвпада с една голяма радост. Войната свърши. Оръдията ще престанат да бълват смърт и човечеството ще се отдаде на мирен труд.“ След това Негово Блаженство се преклони пред жертвите, които руският, английският и американският народ дадоха в името на свободата.

*** 

София, 9 май 1945 г. /БТА/ Пълната капитулация на Германия днес в столицата бе отпразнувана при небивала тържественост и грандиозност. Правителството на Отечествения фронт (ОФ) в България устрои днес в 17 ч. на пл. „Александър Невски“ величествен митинг. Още от рано в стройни редици пристигат на площада войсковите представителни части начело със знамената и музиките си, ОФ организации с трицветни английски и американски знамена, големи портрети на маршал Сталин, Чърчил, Труман, Георги Димитров, маршал Толбухин. генерал-лейтенант Стойчев, плакати с лозунги като: „Слава на съюзните армии“, „Никога вече вражди между славяните“, …“Вечна слава на героичната Първа българска армия“, …“Победата на съюзниците е тържество на свободата и истината“, … „Да живее бойният съюз между Съветския съюз, Англия и Америка“ и мн. др. Пристигат също работници от всички предприятия, фабрики, работилници, държавното наемничество и хиляди граждани.

Непрекъснато с песни и музики от всички улици се стичат в площада все по-големи и по-големи групи ликуващ народ. В очите на всички радостта от свършването на войната е отразила изблици на възторг и опиянение.

Тържествена е обстановката на самия площад. Пред храма „Александър Невски“ е построена грамадна естрада, окичена със зеленина, знамена, портрети и плакати. Инсталирани са на площада и улиците около него много високоговорители, които непрекъснато предават народни хора, бойни маршове и партизански песни.

При пълен ред и дисциплина софийското гражданство заема определеното му място. Площадът е съвсем недостатъчен да побере над 200-те хиляди граждани. Площадът и улиците около него са препълнени с народ. На дърветата и оградите са се покачили хора от всички възрасти. (…)

Малко преди откриване на митинга пристигат официалните лица: регентите Венелин Ганев, Цвятко Бобошевски, Тодор Павлов, министър-председателят Кимон Георгиев, Heгово Блаженство екзарх Стефан, министрите, членовете на Съюзната контролна комисия начело със заместник-председателя на Комисията генерал-полковник Бирюзов, чуждите военни мисии, членовете на дипломатическото тяло. (…) Точно в 17 ч. и 10 м. министър-председателят Кимон Георгиев, посрещнат с бурни овации от многохилядния народ, се качва на трибуната, от двете страни на която се веят партийните знамена на най-големите и мощни ОФ организации…

Министър-председателят Кимон Георгиев произнесе следната реч: „Гражданки и граждани, днес, когато ние сме събрани тук в Столицата – сърцето на България, едновременно с нас целия български народ по всички пътища на страната е излязъл по площади и мегдани, за да чества едно велико и радостно събитие, а именно края на войната в Европа, както по моретата и океаните около нея и то чрез една грандиозна победа над врага на човечеството. Тая победа бе постигната с благородните юнашки усилия и с безчет човешки и материални жертви на обединените демократични и свободолюбиви народи, чрез която се туря край на най-срамната и най-кървава шест годишна човешка трагедия.

На този радостен случай правителството на България отправя следната Прокламация към българския народ: „Българи, войната срещу хитлеристка Германия завърши. Тя завърши с пълната победа на обединените свободолюбиви народи. Падането на Берлин преди десет дни под ударите на съветското оръжие беше ясното и сигурно указание, че крайната победа е вече въпрос само на дни. На 7 май Германия капитулира. Окончателно и безусловно. От снощи в полунощ по всички европейски военни фронтове заглъхна бойният и смъртоносен грохот на оръдията. Вместо тоя зловещ ек, днес цял свят е оглушен от тържествените салюти и от радостните и ликуващи възгласи на тържествуващото човечество за най-славната и най-велика победа – победата над насилието и мракобесието. Заедно с цялото човечество ние посрещаме това най-велико събитие в световната история с безгранична радост и буен ентусиазъм. Всред всеобщото ликуване на народите ние всички в България дължим в настоящия исторически момент да изразим нашата признателност към великите съюзници, които понесоха главното бреме на войната и сломиха Хитлеристкото насилие. (…) Ние можем в тоя момент да дадем израз на нашата безкрайна радост, че можахме да намерим правия път и да се наредим, за пръв път в новата ни история, на страната на борците за право и свобода, както и да бъдем заедно с всички славянски братя, които за щастие тоя път се обединиха всички до един против общия неприятел.

Днес пред нашите очи са също така подвизите и делата на героите от българската армия, които взеха до край участие в борбата против хитлеристките пълчища. В този велик исторически момент правителството на отечественофронтовска България, като се присъединява към безграничната радост на всички българи, апелира горещо към целия български народ да застане още по-въодушевен и единен под знамето на Отечествения фронт, за да пожъне нови победи на фронта на стопанското и културно строителство.

Вечна слава и вечна памет на падналите в борбата срещу насилието!“

Словото и прокламацията на министър-председателя бяха много често прекъсвани с ръкопляскания и „Ура“. Думите му бяха изпратени с нестихващи одобрения.

В тези момент над площада прелетяват ята самолети, а от камбанарията на храма над площада се пуснаха ракети. Хорът на „Георги Кирков“ изпълни „Шуми Марица“. (…)

След речите министър-председателят Кимон Георгиев закри митинга със следните думи: „Тържественото събрание по случай великата победа над врага е приключено.“

Представителните войскови части, които присъстваха на митинга дефилираха пред официалните лица. На поздравите, които военният министър генерал-полковник Дамян Велчев им отправяше, воините отговаряха твърдо и мощно с нестихващо „Ура“.

При напускането на площада регентите, министрите, членовете на Съюзната контролна комисия, чуждите военни и дипломатически мисии, генералитетът бяха бурно акламирани от многохилядния народ, който по един небивал спонтанен начин изразяваше ликуването си от победата над фашизма и свършването на войната.

Военните музики започнаха да свирят народни хора. Ликуващият народ изви кръшни хора. След това от площада хилядното множество се разгъна във внушителна манифестация, която се раздипли по всички улици, изходящи от площад „Александър Невски“. Тротоарите на улиците бяха препълнени с народ. С голяма мъка манифестантите си пробиваха път. Всеки се стараеше да вземе от близо участие в общата народна радост. До късно вечерта хората, ръченицата, музиките и песните не преставаха. Радостта на българския народ от окончателното разгромяване на фашизма е огромна. Непринудеността, с която гражданите изразяваха нестихващите си ликувания, бе така мило съчетана и така тържествено величествена, щото наистина представляваше грандиозен и невиждан по своето величие заряд на стотица хиляди ентусиазирани трудещи се, които празнуват тържеството на свещения човешки труд и благодатната човешка свобода, правда и истина.

***

Русе, 9 май 1945 г. /БТА/ Съобщават ни от Русе: Днес в 7 часа на Площада на свободата се състоя величествен митинг, трети поред, по случай капитулацията на Хитлеристка Германия. Участваха грамадно множество работници, войници, занаятчии и трудещи се. Бяха носени плакати като: „Да живее великата Червена армия!“, „Да живее великият маршал Сталин!“, „Да живее славната Първа българска армия!“ и пр. След като прочете Прокламацията на правителството, посрещната с дълбоко внимание, председателят на околийския комитет на ОФ Георги Токушев, в своята реч стана изразител на всеобщата радост на русенци от великото събитие, изтъкна огромното негово значение за бъдещето на освободените народи. Думите му бяха често прекъсвани от продължителни ръкопляскания. След митинга бе образувана манифестация и народни веселия. В града се получават непрекъснато съобщения от всички села и градове на областта за митинги по случай капитулацията на Германия.

***

Бургас, 9 май 1945 г. /БТА/ Съобщават ни от Бургас: Както на 7-ми през нощта, така и днес 9 т. м. в Бургас от 4 до 7 и 30 часа стана величествен митинг, на който говориха няколко души съветски офицери, начело с полковник Иванов и югославянката Надя Марушич. Митингът бе открит от областния директор. Всички подчертаха великото събитие – края на войната, разгрома и победата над Хитлеристките пълчища, сиянието на боготворното слънце – свободата, братския съюз между славяните. Гърмът на оръдията раздвижиха гражданството – към 40 хиляди души. Манифестанти от учащи се младеж и организации дефилираха. Това беше жива масова овация за победата на Червената армия, за Народната армия и ОФ-правителството. Радост и сърдечност се преливаха в поздравите за настъпилата победа, за примирието и капитулацията на коварния враг и надеждите за нов благоденстващ живот. Френетично „Ура“ заглушително се носи в чест на победоносната Червена армия и за славянското братство.

***

Пловдив, 10 май 1945 г. /БТА/ Съобщават ни от Пловдив: Вчера пловдивчани празнуваха по случай пълната и безусловна капитулация на хитлеристка Германия.

Точно в 1 часа по обед сирените на предупредителната служба и камбаните на всички черкви дадоха знак за едноминутно мълчание, с което да се почете паметта на падналите герои по бойните полета. В 4 и 30 ч. на Червения Площад се състоя внушителен митинг, на който присъстваха местните официални власти, частите на гарнизона, учащата се младеж, работници, чиновници и многохилядно гражданство.(…)

Преди откриването на митинга, чрез високоговорители бе предадено голямото тържество, станало в София по случай победата над хитлеризма.

Митингът бе открит от областния директор Божилов, който припомни за жертвите, които свободолюбивите народи дадоха в борба срещу фашизма. (…)

Бяха поднесени приветствия също от представителя на Червената армия, който поздрави българския народ с победата и изтъкна значението на заздравяване на връзките между свободолюбивите народи, преди всичко на славянските народи, като по такъв начин ще се установи нов световен порядък, който ще изключи възможността за нова агресивна война. (…)

Говориха още представител на Титова Югославия, командирът на 2-ра Тракийска дивизия генерал Генчев, помощник-командирът на Втора армия генерал Копчев, представителите на ОФ партии и на женския съюз.

През време на митинга прелетяваха ята от самолети. След завършване на официалните тържества, бяха уредени из целият град отделни тържества…

***

Варна, 10 май 1945 г. /БТА/ Съобщават ни от Варна: Вчера се състоя голям митинг по случай капитулацията на Германия. Цялото варненско гражданство се стече с плакати и знамена на площада пред общината. Всички улици около площада бяха препълнени. Митингът се откри в 5 ч. след пладне от секретаря на Областния комитет на ОФ Петър Бомбов. След него говориха командирът на дивизията полковник Желев; секретарят на областния комитет на РП(к) подполковник Атанасов; от страна на БЗHC говори Георги Вълчев; от Народният съюз „Звено“ Димитър Ганев; от РСДП – д-р Георги Петков; от името на правителството – помощник областния директор Милушев; кметът на града Гено Кутев; от ОРПС – Стоян Павлов; от Трета армия – полковник Иванов, от името на жените – Вера Македонска.

След речите бяха поднесени на представителите на Червената армия множество букети. С акламации гражданството чу телеграмите до маршал Сталин, маршал Тито, генерал-лейтенант Вл. Стойчев.

След митинга се състоя грандиозна манифестация по улиците на града, която завърши с народни хора.

/ДС/

Потвърждение

Моля потвърдете купуването на избраната новина

Към 22:18 на 10.05.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация