site.btaБСК: Предимства и недостатъци на заетостта от трети страни - Обобщение на доклад от извършено проектно проучване в 5 държави от ЦИЕ


Недостигът на работници затруднява дейността на фирмите, поради което те полагат значителни усилия за прилагане на различни мерки за обучение и квалификация в подкрепа на интеграцията на пазара на труда на работници от трети държави.
Анкетираните предприятия посочват като области с най-значителни пропуски използването на цифрови инструменти и признаването на квалификацията/оценка на уменията. Езиковата бариера се оказва значителна пречка за интегрирането на работници от трети страни, като анкетираните считат, че има съществени пропуски в осигуряването на допълнителни езикови курсове, компютърна грамотност и комуникационни умения.
Основните пропуски, които респондентите сочат по отношение на информирането и консултирането са кариерното развитие, повишаването на знанията за пазара на труда и ИТ програмите/приложенията българските предприятия считат, че въпреки положените усилия от тях, съществуват значителни пропуски по отношение на предотвратяване на дискриминацията, повишаване на осведомеността относно многообразието на работното място и осигуряването на курсове за гражданска/социална и културна ориентация.
Основни приоритети за улесняване на наемането на работа на граждани на трети държави, според анкетираните предприятия от България, трябва да бъдат:
предоставянето на възможност за подаване на официални заявления и документи онлайн,
рационализирането на процеса на издаване на работни визи,
разширяване на списъка с държави, чиито граждани могат да работят в рамките на двустранно споразумение.
Това са само част от изводите от съвместно проучване на БСК, което обхвана 552 компании от пет европейски държави, за да изследва степента и характеристиките на заетостта на чуждестранните работници (т.е. които не са граждани на държавите-членки на ЕС) и ролята на социалния диалог в този процес.
Проучването е в рамките на проект "Насърчаване на заетостта на граждани на трети страни чрез социален диалог – Recruit4Tomorrow", в който партньори от България са Българската стопанска камара и Конфедерацията на независимите синдикати в България.
Вижте пълен текст на доклада тук: https://www.bia-bg.com/news/view/33767/
/АЧМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина