site.btaЖирона си осигури първа квота за евротурнирите в историята след домакински успех над Кадис в Примера

Снимка: AP Photo/Joan Montfort

Сензацията в испанското първенство Жирона си осигури за първи път квота за участие в европейските клубни турнири, след като в мача от 32-ия кръг срази Кадис с 4:1. С успеха каталонският тим събира 68 точки и държи здраво 3-ото място в класирането, със 7 повече от Атлетико (Мадрид) и с цели 10 над Атлетик (Билбао), който е 5-и.

Този резултат и при оставащи шест кръга до края на първенството в Примера дивисион означава, че Жирона ще има най-малкото квота за Лигата на Конференциите, откъдето няма как да бъдат изместени. Кадис пък е първи под чертата на изпадащите с 25 точки, на 6 след Селта (Виго) и Майорка, които са първи над тях.

Наясно със ситуацията, отборът на Жирона взе инициативата в срещата от самото начало и поведе рано в резултата, като Ерик Гарсия откри в 9-ата минута. Иван Мартин удвои в 22-ата след подаване на Мигел Гутиерес.

Украинският голмайстор на първенството Артьом Довбик увеличи на 3:0 в 71-ата минута след нова асистенция на Мигел Гутиерес, отбелязвайки своето 18-о попадение от началото на сезона. Гонсало Еѝскаланте върна един гол за гостите от Андалусия в 81-ата минута.

Крайното 4:1 обаче беше оформено от резервата Кристиан Португес-Порту след самостоятелен пробив в следващата атака.