site.btaСаудитският Ал Хилал се класира на полуфинал в Азиатската Шампионска лига с нов рекорд по поредни победи

снимка: AP Photo

Саудитският футболен клуб Ал Хилал постави нов световен рекорд по брой последователни победи, след като постигна 28-и успех. Ал Хилал надви друг с 2:0 тим от Саудитска Арабия във втори четвъртфинал. Първата среща завърши по същия начин със същия победител.

Победата им засенчи серията от 27 победи на уелския клуб Дъ Ню Сейнтс през 2016/17-а. Преди това рекордът стоеше непокътнат 44 години след 26 победи на Аякс Амстердам между 1971 и 1972-а година – времето на легендата Йохан Кройф и неговия "тотален футбол".

Така Ал Хилал ще играе на полуфинал с Ал Аин от ОАЕ, който вчера отстрани Ал Насър с мегазвездата Кристиано Роналдо в състава. Ясер ал Шахрани даде преднина на Ал Хилал в 61-ата минута, а бившият футболист на Зенит (Русия) Малком оформи крайния резултат дълбоко в добавеното време. Вратарят на Ал Хилал Мохамед Ал Оайес пък направи чудеса на голлинията и спаси няколко сигурни положения, за да класира тима си – четирикратен шампион в турнира, и този сезон в топ 4.

"Всички в Ал Хилал сме щастливи, че влизаме в световната футболна история, след като тимът спечели 28 последователни победи. Но както казах и в седмиците преди това, рекордите не cа толкова важни, колкото трофеите. От всички в клуба, в отбора зависи да приключим като шампиони в първенството на страната и ще постигнем целите си в купите, в континенталните турнири. Едва тогава можем да празнуваме", заяви старши треньорът Жорже Жезуш.

Мачът се разви много лошо за противниците от Ал Итихад, които пристигнаха без френския си халф Н’голо Канте. А халфовата им линия беше допълнително отслабена заради травмата бившия играч на Ливърпул Фабиньо, принуден да напусне терена в 15-ата минута. Миг по-късно нападателят им Ромариньо прати топовен шут с левия крак от 20 метра в основата на гредата, а малко по-рано пак той стреля опасно. Но вратарят Ал Оайес спаси изстрела му. Вратарят отби диагонален удар до гредата и на крилото Маруан Ал-Сахафи две минути след началото на второто полувреме. Ахмед Ал Гамди също пробва да изненада стража на домакините, който обаче внимаваше в 55-ата минута и бутна топката над горната греда.

Ал-Хилал най-накрая свали напрежението точно след изтичането на час игра. Салем Ал-Даусари пусна на Сергей Милинкович-Савич в наказателното поле, а бившият халф на Лацио намери Ал-Шахрани, който откри резултата в своя мач номер 400 за клуба. В последните секунди Алексъндър Митрович пък асистира на бразилеца Малком за 2:0.

В първенството на страната Ал Хилал има аванс от 15 точки над Ал Насър на Кристиано Роналдо и тук изглежда, че няма да имат особени проблеми да узаконят надмощието си скоро.

Към 08:05 на 28.04.2024 Новините от днес