site.btaКанада победи домакина Испания на турнира по тенис "Били Джийн Къп"

Канада победи домакина Испания на турнира по тенис "Били Джийн Къп"
Марина Стакусич снимка: AP/Manu Fernandez

Канада спечели с 3:0 срещу домакина Испания в Севиля в първия мач от група "С" на турнира "Били Джийн Къп", неофициално световно отборно първенство по тенис за жени.

18-годишната дебютантка Марина Стакусич, 258-а в световната ранглиста даде аванс на северноамериканките след 6:3, 6:1 срещу 65-ата в света Ребека Масарова, записвайки първи успех в кариерата си срещу състезателка от топ 100 на класацията на УТА.

В двубоя на първите ракети на двата тима финалистката от Откритото първенство на САЩ през 2021 година Лейла Фернандес гарантира триумфа след 7:6(8), 7:6(7) срещу Сара Сорибес Тормо.

Сорибес Тормо пропиля аванс от пробив на два пъти в първия сет, за който сервираше при 6:5 гейма, но не успя. В последвалия тайбрек представителката на домакините пропиля три сетбола и допусна обрат. Във втората част тя водеше с 5:2 гейма, но отново не можа да затвори частта, а след още два пропуснати сетбола във втория тейбрек испанката загуби.

В мача на двойки Южени Бушар и Габриела Дабровски оформиха победата след 6:3, 7:5 над Масарова и Сорибес Тормо. Така Канада надделя над Испания в турнира за първи път от 1972 година.

В група "С" е още и тимът на Полша.

Четирикратният победител Италия записа ключов успех с 2:1 срещу Франция в първия мач от група "D". Мартина Тревизан се справи с Ализе Корне с 2:6, 6:2, 6:2, а Ясмине Паолини надделя над Карполин Гарсия със 7:6(86), 5:7, 6:4.

На двойки Гарсия и Кристина Младенович спечелиха срещу Елизабета Кочарето и Тревизан с 5:7, 6:2, 10-6, за да направят загубата на трикратните шампионки по-почетна.

В групата е и отборът на Германия, който има два трофея, последният от които през 1992 година.

Във финалите на надпреварата участват 12 състава, разделени в четири групи, победителите от които се класират за полуфиналите.