site.btaМузиката е едно от изкуствата, които могат да ни повлияят благоприятно в стресова ситуация, е убеден маестро Пламен Джуров
BOBSTH 11:20:01 24-11-2020
IS1117BO.007
Плевен - стрес - музика
Музиката е едно от изкуствата, които могат да ни повлияят благоприятно в стресова ситуация, е убеден маестро Пламен Джуров
Плевен, 24 ноември /Малин Решовски, БТА/
Музиката е едно от изкуствата, които могат да ни повлияят благоприятно в стресова ситуация като днешната в условията на коронакриза. Това каза на въпрос на репортер на БТА в Плевен диригентът и композитор маестро Пламен Джуров.
Той отбеляза, че европейската музика се е развивала векове и е следствие на християнската религия - слово и музика взаимно се подкрепят. Затова и концертната зала наподобява формата на църква, като на мястото на олтара е сцената, поясни Джуров. Според него хоровата музика като тази на Добри Христов например също е много красива, или музиката на Чайковски, на Рахманинов. Смисълът на тази музика е да излезеш от бита си и да си повдигнеш духа, отбеляза маестрото.
По думите му в днешното време можем да слушаме най-големите музикални шедьоври, създадени от човечеството чрез своя компютър. "Когато човек иска да е спокоен, да остане сам със себе си, но не самотен, може да си пусне някоя от месите на Бах. Сега наближава време за Коледна оратория. Може да си пусне красивите пиеси на Шопен за пиано или песните на Шуберт, или творби на Шуман. Ако иска да си повдигне малко кръвното налягане, да си промени тонуса, може да слуша симфония от Бетовен или от Чайковски. Ако иска да мечтае, може да слуша Скрябин, например", каза още композиторът.
Според него от българските композитори има какво да се чуе в такъв момент - има красиви песни на Филип Кутев или творби от Райчев, който е енергичен като Шостакович. Според Джуров има слушатели днес, които се плашат от модерната музика, защото "тя е по-начупена и по-крещяща", но когато същата тази музика е "подложка" на филмово действие, я приемат, защото тя подсилва въздействието на картината.
"Човек трябва да е по-широко отворен и да демократизира сетивата си, да се постарае да разбере какво излъчва музиката - дали е картина, дали е усещане, което не е словесно, но може да се почувства", е убеден проф. Пламен Джуров.
Роденият в Плевен музикант тази година бе удостоен от местния Общински съвет с високото звание "Почетен гражданин на община Плевен", но поради пандемията тържествената церемония по връчване на отличието бе отложена за следващата година.
/ИС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина