site.btaВторото координирано преброяване е установило 18 000 червеногуши гъски в Румъния, България и Украйна
BOBSTH 15:57:02 30-12-2020
GI1554BO.006
БДЗП - мониторинг - гъски
Второто координирано преброяване е установило 18 000 червеногуши гъски в Румъния, България и Украйна
София, 30 декември /Ирина Симеонова, БТА/
Второто координирано преброяване на зимуващите гъски в Украйна, Румъния и България се проведе в края на декември. Събраните данни показват значително сходство с тези от предходния мониторинг, извършен през ноември. Това съобщават от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/
Установени са близо 18 000 червеногуши гъски като основната част от птиците са в Румъния. Броят на големите белочели гъски достига 380 000, като основната част отново са в Румъния.
Зоните с най-голям брой червеногуши гъски в северната ни съседка са в района южно от делтата на река Дунав - комплекс "Разим" с около 6000 индивида и островите по Дунав в района на град Браила с над 4000 червеногуши гъски. Големите белочели гъски в Румъния са достигнали численост от около 290 000 индивида, като в шест влажни зони са отчетени над 20 000 индивида.
Топлото за сезона време предопредели и много ниския брой на червеногушите гъски в България - около 130 индивида, отбелязват от БДЗП. По-голямата част са отбелязани в района на Свищов-Белене, а по влажните зони край морето /Бургаско и Приморска Добруджа/ броят им е изключително нисък. Големите белочели гъски също се придържат по поречието на река Дунав, но само в района на Белене - 45 000 индивида. В блатото Сребърна нямаше никакви гъски, а само допреди седмици там са нощували до 30 000 индивида.
В Украйна числеността на червеногушите гъски е по-ниска в сравнение с месец ноември, а на големите белочели гъски - по-висока. Близо 1900 червеногуши гъски са установени в Придунавския регион като това е най-висока численост за този район в последните няколко години. Там са наблюдавани и две малки белочели гъски, които подобно червеногушата, са световно застрашен вид. Голямо струпване на червени ангъчи е имало в резерват Аскания-Нова - почти 12 000 индивида.
Мониторингът на гъските ще продължи да се извършва през целия есенно-зимен сезон в рамките на проекта "Сигурен прелетен път", насочен към опазване на глобалната популация на световно застрашената червеногуша гъска.
/ГИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина