site.btaМинистърът на образованието посети БСУ "Д-р Петър Берон" в Прага по повод 75-ата му годишнина


„Учителите са свободни да избират методите и средствата за преподаване в средното образование. Хората знаят какво вършат и както се казва „стига сте ги командвали“. Усещам децата в БСУ в Прага да се държат съвсем свободно и спокойно да споделят мечтите си.“ Това каза по време на визита в чешката столица министърът на образованието проф. Сашо Пенов. Днес той посети Българското средно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага, което на 31 март ще отбележи 75 години от създаването си.
„От минали години имаме програма за образователната среда, която сега разширяваме. С нея може да се кандидатства за кабинети, за пространства. „Неразказаните истории на българите“ и „България – образователни маршрути“ са две програми, насочени и към училищата ни в чужбина, както и към общностите ни зад граница изобщо. Целта е да могат да се разкажат родовите истории, свързани със страната, в която живеят сънародниците ни, както и българските следи от историята ни“, заяви Наталия Михалевска, директор на Дирекция "Образование на българите зад граници и училищна мрежа" в МОН.
„Искаме да осветим връзката ви с България, усещането за родина, за обич към България. Мисията ви може да бъде по-обогатена, осмислена с подобна програма за неразказаните истории на българите“, посочи тя пред присъстващите и допълни, че се планира програмата да има свои посланици, които популяризират и представляват идеята.
„България – образователни маршрути“ е програма, която ще даде възможност да се видят повече деца или преподаватели, стъпили в чужбина. Направили сме пет тематични банки, свързани с история, география, фолклор, занаяти, литература, изкуство. За целта са избрани 100 обекта в България, които да бъдат посещавани от децата, когато е удобно. Надяваме се да може да кандидатствате и да го направите успешно“, обясни Михалевска.
Директорът на училището Мария Носикова благодари на всички, дошли да уважат празника на учебното заведение. „Създавате ни усещането, че България е близо, за споделеност на празника. Всички, които сте наши гости, винаги сте ни съдействали“, подчерта тя.
От разкритите преди 75 години общо три държавни училища зад граница в момента функционират две - това в Прага, както и БСУ "Христо Ботев" в Братислава, което ще отбележи своята 75-годишнина през ноември. От сайта на БСУ "Д-р Петър Берон" става ясно, че днес в него учат 130 български деца. Училищният музей и Летописната книга са съхранили историята му, която се обогатява с всеки изминал ден.
Началото е поставено през 1948 година, когато родолюбиви български градинари създават частно училище за своите деца още преди 1948 година. През 1947 г. България и Чехословакия подписват договор, в резултат на който пристигат много български работници със семействата си. Тогава възниква идеята за създаване на държавно училище. От наличната документация е видно, че през октомври 1948 год. Министерството на народната просвета в България взема решение за откриване на държавно училище в Чехословакия, в гр. Прага и изпраща за главен учител Богдана Тошкова и учителката Александра Неделчева.
С подкрепата на аташето по културните въпроси при Българското посолство Крум Кюлявков те намират подходяща сграда в Дейвице, на улица „Под Кащани.“ От името на сформирания учителско-родителски комитет и със съдействието на градинарското дружество, дружеството на българските студенти и Инспекцията по труда в Прага по Националното чехословашко радио се съобщава, че се открива българско училище, което започва да функционира от 2 януари 1949 година. Първоначално са събрани 30 деца, но до края на януари техният брой нараства на 40.
Обучението се води в две слети отделения. Официалното откриване на училището става на 14 февруари 1949 година с подобаващо тържество. На него присъстват официални гости от българска и чехословашка страна, между които и големият приятел на България, кметът на Прага – д-р Вацлав Вацек. Събитието е филмирано, за него е съобщено по Чехословашкото радио, а на другия ден учениците са радушно приети в историческото Старопражко кметство.
Първоначално Българското училище в Прага е създадено като основно, с интернат за децата, живеещи извън Прага, и се нарича Българско народно основно училище „Георги Димитров“. Училището се установява в Прага 6, Дейвице, на ул. ”Под кащани”14 – това е просторна вила, с голям двор, принадлежала някога на евреи, избягали в Америка. В тази вила се обучават децата от първо и второ отделение, а на втория етаж е интернатът.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text