site.btaБългарски танцов спектакъл „Хх-63“ ще бъде представен на фестивал в Амстердам


Световната премиера на спектакъла „Хх-63“ на хореографката Неда Ружева и колектив „Тревога“ е в Амстердам на 12 юли. Той ще бъде представен в рамките на международния фестивал за съвременен танц Julidans, съобщи Ружева пред БТА.
„Хх-63“ е копродукция, създадена от Julidans и One Dance фестивал с подкрепата на The Platform, фондация Dirty Art, ICK Amsterdam и Център за съвременни изкуства "Топлоцентрала", пише в програмата на фестивала. Финансиран е от Амстердамския фонд за изкуства, NORMA, Prins Bernhard Cultuurfonds и с подкрепата на Европейския съюз чрез инструмента Next Generation EU.
Спектакълът беше представен предпремиерно на седемнадесетото издание на One Dance Festival в Пловдив. Това е вторият танцов спектакъл на Неда Ружева. Драматургията е на Никола Стоянов.
„Хх-63“ се роди от усещането за поколенческа криза. Последните няколко години бяха трудни за преглъщане – войни, възход на крайнодесни политики, климатична тревожност. По това време работех в голям клуб в Амстердам и наблюдавах как цялото това напрежение се изливаше в нощния живот – под формата на разпад, екстаз, нужда от бягство“, разказа Неда Ружева.
Тя дебютира през 2024 г. със спектакъла "11 3 8 7" , с който печели наградата за дебют Best of Fringe, Амстердам, селекция в мрежата Aerowaves Twenty24 и място в Топ 5 на танцовите представления на нидерландския сезон 2023/2024 на NRC. "Хх-63" пък е първият български спектакъл, копродуциран от Julidans – Амстердам.
В анонса за спектакъла в сайта на Julidans се казва, че "Xx-63" не е представление за отпускане и релакс. Това е сензорна атака. Пътуване. Танц на ръба на системата. Разтърсващо представление, където танц, визуални образи, театър и електронни звукови пейзажи се сливат, за да създадат дистопичен пейзаж на сънищата - обезпокоителен, чувствен и завладяващ. Хореографията флиртува с напрежението в целия му сексуален заряд, изпълнено с иронично чувство на безпокойство.
„Хх-63 носи противоречия – между реалност и бягство, между апатия и копнеж. Заедно с екип „Тревога“ го изградихме като хореографска халюцинация – смесица от поп-травма, безкрайно скролване и техно-желание. Създадохме дистопична чакалня, в която изследваме пренасищането, нуждата от забрава и насилствената хореография на съвременното желание“, каза за БТА възпитаничката на Sandberg x SNDO Неда Ружева.
Работата ѝ е отражение на света такъв, какъвто го усеща – фрагментиран, противоречив и телесен.
„Заедно с Никола Стоянов изградихме драматургия, която създава усещане за спираловидно време – за редуване между емоционални крайности, повторения и леки измествания. Персонажите се движат в цикли, но никога по един и същи начин. Всеки техен “тик”, импулс или обсесия започва да се разгръща, да намира език. Постепенно удоволствието и неудовлетворението се превръщат в ритъм, почти в протокол. А напрежението между тях – в основен двигател на сценичното тяло“, каза хореографката, която работи и твори в Амстердам, след завършване на университета Amsterdam School of the Arts.
Днес „Тревога“ е в процес на трансформация, допълни Неда Ружева. „С нов, по-разнороден екип, искам да я превърна в лейбъл – пространство за продукция, но и за артистична среща. Платформа за хореографи, които не се страхуват да оставят съвремието да им влезе под кожата“.
Темите, които тя и екипът изследват, са силно повлияни от опита им като мигранти и личните разочарования, преживени между живота на Изток и Запад.
След официалната премиера на фестивала Julidans в Амстердам, спектакълът ще бъде представен на турне в Нидерландия през есента, а по-късно групата ще направи и европейска обиколка.
„Особено се вълнуваме, че през ноември ще се завърнем в България за първото ни представление в София. Интересно ми е как преживяванията ни в Хх-63 ще резонират с българската аудитория“.
Неда Ружева, която е на 25 години, се надява публиката да усети интензивната и понякога болезнена примамливост на бягството — върховете и спадовете, които идват с прекомерната стимулация, отчуждението и копнежа.
„Искаме да ги заведем на едно трансоподобно пътуване през синтетично удоволствие и емоционален остатък, където реалността е сурова, но зловещо красива. Целим да създадем усещане, което колебае между дистопия и надежда — пространство, в което зрителите могат да се замислят за своите собствени преживявания в един свят, който едновременно ги привлича и отблъсква. Това е една по-голяма, по-сложна реалност, която искаме да усетят, без да налагаме морални оценки, а да провокираме размисъл и емоция“, разказа Неда Ружева.
Автор: Румена Димитрова, стажант МИНФ
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина