site.btaВ Лион ще представим богатството на ритмите и песните от Тракия, каза пред БТА Боряна Христозова, хореограф на клуб „БалканДенс“ в Щутгарт


Българският фолклорен клуб (БФК) „БалканДенс“ в Щутгарт, Германия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
От 2018 година „БалканДенс“ е редовен участник в изданията на събора „На мегдана на другата България“ и е добре познат на публиката не само в Германия, но и в голяма част от страните в Европа. На десетото издание на събора в Лион клубът ще представи богатството на ритмите и песните от Тракия – моето родно място, посочи в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА Боряна Христозова, хореограф на БФК „БалканДенс“.
Танцът е част от емблематичната „Тракийска китка“ – любим танц на танцьорите от „БалканДенс“ по моя хореография, музика на Ангел Петров, обработка и аранжимент на Живко Желев, добави тя.
По думите ѝ с нетърпение и радост танцьорите от „БалканДенс“ очакват срещите с приятели и колеги от клубовете участници в събора, с които всяка година превръщат „На мегдана на другата България“ в остров на българщината в различна държава на Европа.
Пред БТА Боряна Христозова разказа и повече за историята на фолклорния клуб.
Идеята за неговото създаване се поражда в началото на 2016 година, когато в една група в социалните мрежи няколко българи решават да намерят място, на което да се събират и запознават, да слушат българска музика и да танцуват български хора̀. Така е дадено началото от шепа ентусиасти начело с Димитрия Узунова, която им показва няколко от най-популярните народни хора̀. Месец по-късно ги открива Боряна Христозова – дипломиран хореограф на български народни танци, която тъкмо е дошла в Германия и „силно страда за танцовия си клуб, който е създала и ръководила в България“.
Христозова посочи, че така „по щастливо стечение на обстоятелствата тя се сдобива с група, а групата с хореограф, който намира плодородна почва за развитието на творческите си вдъхновения“.
По думите ѝ заедно с Димитрия Узунова заразяват с енергията и ентусиазма си все повече сънародници, като превръщат в истински празник всяка неделна репетиция. Скоро танцовата зала става тясна за хоротропците и се налага разделянето им в групи за начинаещи и напреднали. Обособява се и танцова формация, която навлиза по-дълбоко в необятния свят на българския фолклор – разучават се по-сложни хореографии и танцови постановки. Така идва време и за първите концертни изяви в мероприятия, организирани от българската общност в Щутгарт и региона. Много частни събития също не минават без участието на българските танцьори – сватби, рождени дни и юбилейни празненства, разказа още тя.
Първият самостоятелен спектакъл на „БалканДенс“ по повод националния празник на България, наречен „Полъх от България“, се случва само две години след създаването на клуба и е първото мащабно българско събитие в Щутгарт, което събира 500 души публика. Следват участия в редица фолклорни фестивали и празници в Германия, в които танцьорите представят българския фолклор и обират овациите на публиката, посочи Христозова.
Тя добави, че коледният спектакъл „Като приказка“, който танцьорите от „БалканДенс“ са сътворили преди няколко месеца, ще остане незабравим за публиката в Щутгарт с „невероятната приказна атмосфера на коледните традиции и вихрените български хора в нетърпеливо очакване на следващия концерт, който вече има идеен проект“.
Боряна Христозова сподели, че „БалканДенс“ е притегателен център за много български студенти и младежи, които намират реализация в Щутгарт. Много от младите хора, които се срещат в клуба, продължават живота си заедно и създават следващото поколение танцьори.
Към днешна дата в „Балканденс“ танцуват хора от шест до 66-годишна възраст. В репертоара на клуба са включени хора и танцови постановки от всички етнографски области на България, а повечето хореографски композиции са авторски разработки на Боряна Христозова – „факт, който улеснява изключително много работата и развитието на клуба“, посочи тя.
В допълнение Христозова сподели, че наричат българския фолклорен клуб „БалканДенс“ остров на българщината в сърцето на Щутгарт.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина