site.btaВ Лион ще покажем хореография „Тракийска среща“, дело на проф. д-р Антон Андонов, каза пред БТА Радослава Атанасова от „Ян Бибиян“ в Мюнстер
Групата за народни танци „Ян Бибиян“ в Мюнстер, Германия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
Подготовката за тазгодишното ни участие на събора е в разгара си. Групата ще представи хореографията „Тракийска среща“ – дело на проф. д-р Антон Андонов. Танцът разказва за среща на мегдана между игриви моми и ергени, преплетени от шарената черга на неравноделните ритми и танци от Западна Тракия и тържествените, сложни, майсторски танци от Източна Тракия, посочи в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА Радослава Атанасова, ръководител на групата за народни танци „Ян Бибиян“ в Мюнстер.
Тя добави, че ще се включат в пътуващия събор за втори път, като първото им участие е било през 2023 година в Прага.
Радослава Атанасова разказа и повече за историята на танцовата група, която действа към Немско-българската родителска инициатива „Ян Бибиян“ в град Мюнстер.
Немско-българската родителска инициатива „Ян Бибиян“ е основана през 2011 година от пет семейства от Мюнстер и околността като частна родителска инициатива. Днес сдружението има 129 членове и реализира успешно редица проекти, сред които е и проектът „Училище“. Основната дейност на сдружението е съхраняване на българския език, култура и национална идентичност, както и подпомагане на интеграцията на новопристигнали български семейства в Германия и тяхното запознаване с немската образователна система. В училището се обучават около 150 деца. Към него има и три детски танцови групи, с участници на възраст от пет до 17 години, посочи Атанасова.
Тя добави, че част от дейността на сдружението е и фолклорната танцова група за възрастни, съществуваща повече от десет години.
По думите ѝ, групата е създадена от няколко майки, които искали да разпуснат след работния ден и да се докоснат до магията на българските народни хора̀.
Днес в групата има около 30–35 танцьори, сред които и две дами, които не са българки - една германка и една хърватка. Част от участниците пътуват всяка седмица от различни населени места в околността на Мюнстер, на разстояния между 30 и 50 км в посока, за да се заредят с енергията и емоцията на българските народни танци, сподели ръководителката на фолклорната формация.
„Нашата група не само танцува заедно, но и отбелязва рождени дни и български празници. Макар да нямаме професионален хореограф, работим с голямо желание и мотивация. Каним гост хореографи и участваме в семинари, организирани от други фолклорни състави в региона. Сред нас има момичета с опит в народни и модерни танци от България, които допринасят със своите знания и умения за развитието на групата“, посочи още Атанасова и добави, че „Ян Бибиян“ активно представя едноименното сдружение на различни сцени и културни събития.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/АГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина