site.btaПочина общественикът и българист проф. Николай Червенков


Почина проф. Николай Червенков – учен, общественик, доктор хабилитат по исторически науки, преподавател, основател и пръв председател на Научното дружество на българистите в Република Молдова (НДБ). „Целият си живот Николай Николаевич посвети на изследването, съхраняването и предаването на историческата памет на бесарабските българи. Неговото дело оставя трайна следа както в академичните среди, така и в културния живот на българската общност в Молдова и Украйна“, съобщи историкът и председател на НДБ Иван Думиника.
„Под негово ръководство Научното дружество на българистите се превърна във водеща институция с авторитет отвъд пределите на страната. Благодарение на неговата инициативност бяха реализирани стотици събития, издадени десетки сборници и книги, посветени на историята, езика и културата на българите в региона“, пише Думиника на страницата си във Фейсбук.
Николай Червенков е свързан със създаването на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“, чийто пръв ректор бе. Там той възпита ново поколение специалисти, носещи българския дух.
Той има принос в изследването на връзките между българските национални герои и Бесарабия. Проф. Червенков е първият молдовски учен, посветил цяла монография на Васил Левски, и инициатор за поставянето на барелеф на Апостола в град Твърдица. По негова идея в Каприянския манастир беше открита възпоменателна плоча в чест на Раковски и Ботев.
Като дългогодишен заместник-директор на Института за национални малцинства към Академията на науките на Молдова и ръководител на Сектора по българистика, Николай Червенков работеше за междуетническо разбирателство, международно сътрудничество и признание на българистиката като академична кауза.
Погребението ще се състои в България.
Николай Червенков е роден на 2 януари 1948 г. в село Городнее, Украйна, в семейство на потомци на български преселници. Завършва Одеския държавен университет, а през 1982 г. защитава кандидатска дисертация, посветена на българската емиграция в Румъния и националноосвободителното движение. През 2003 г. става доктор на историческите науки с труд върху формирането на идеите за българска държавност.
Дълги години работи в Академията на науките на Молдова, където ръководи секция по българистика и заема поста заместник-директор на Института за междуетнически изследвания. Преподава в Молдовския държавен университет и Педагогическия университет „Ион Крянгъ“, а през 2004 г. става първият ректор на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“.
Основател и дългогодишен председател на Научното дружество на българистите в Република Молдова, инициатор на множество научни форуми, изследвания и културни проекти, свързани с историята и духовността на бесарабските българи. Носител на редица отличия и признание в Молдова, България и Украйна.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина