site.btaРежисьорката Тетяна Станева обяви излизането на нов филм за зимната обредност на бесарабските българи в Украйна


Бесарабската българка и режисьор Тетяна Станева, директор на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“, обяви предстоящо излизане на нов документален филм, посветен на нематериалното културно наследство на българската общност в Украйна. Филмът носи заглавието „Мъртва китка“ и е посветен на зимната обредност в родното ѝ село.
„Филмът е за зимната обредност на българите в Украйна, по-точно за моето село, за българската култура, която войната убива“, споделя Станева във Фейсбук страницата си.
Проектът се реализира с подкрепата на европейската програма House of Europe. В основата на филма стои архивен материал, заснет от екипа на Станева през зимата на 2019–2020 г., преди началото на пандемията и пълномащабната война. Той включва кадри от създаването на восъчна цветна украса, коледуване и ритуални хора́.
„Дълго време този архив не ми даваше покой. С времето осъзнах, че е престъпление да се крие такава памет. Но как да говорим за празник на живота, когато задачата на деня е оцеляване?“ – пише режисьорката.
Станева посочва, че филмът засяга не само документалното съхранение на традициите, но и промените, които войната нанася върху идентичността и културния живот на малцинствата в Украйна.
„Моят филм "Мъртва китка" е за културата, която не може да издържи изпитанието на времето и войната. За нематериалното културно наследство, което умира тихо и незабележимо под руските Шахеди. Ще оцелее ли – само Бог знае. Войната продължава. Но поне е запазено на лента – и това е, което ще остане след нас“, пише още Станева.
Очаква се филмът да бъде завършен до септември и да бъде представен на Международния етнографски фестивал „ОКО“ през 2025 година.
Международният фестивал на етнографското кино „ОКО“ е културно събитие, създадено в Украйна през 2020 година. Посветен на етнографското, антропологичното и постетнографското кино, фестивалът изследва традициите, бита, корените, идентичността, историческата памет и съвременните предизвикателства на различни народи.
До 2024 г. включително фестивалът се състоеше в Болград, Украйна, и София, България. От 2025 г. към географията на фестивала се добавя и украинската столица Киев.
Програмата на шестото издание започва от 5 до 10 септември 2025 г. с откриване и част от прожекциите в Киев. Заключителната част от украинската програма, както и церемонията по награждаване на победителите ще се състоят от 12 до 14 септември в Болград, Одеска област. Международната секция OKO GLOBAL ще бъде от 3 до 11 октомври 2025 г. в София, България, където ще бъдат представени всички филми от програмата и ще бъдат връчени наградите на победителите.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина