site.btaРисунки на българчета от молдовско село ще бъдат представени в Париж на изложба под егидата на ЮНЕСКО


Рисунки и ръчно изработени експонати на деца от молдовското село Колибабовка, район Леова, ще бъдат изложени в Париж в рамките на изложба, организирана под егидата на ЮНЕСКО. Творбите са създадени като част от европейски проект за представяне на културното наследство на България.
Инициативата стартира с изложба на детско творчество, озаглавена „Долината на тракийските царе“, която се състоя в местния Дом на културата. В продължение на три седмици единадесет деца изготвяха своите произведения за експозицията, организирана под ръководството на д-р Диана Митева — музеолог и доктор по археология от град Павликени, България.
Създадените експонати, вдъхновени от бита и духовността на Средновековието, ще бъдат представени пред над 4000 делегати от цял свят по време на 47-ата сесия на ЮНЕСКО във френската столица от 6 до 16 юли.
„Колибабовка е единственото населено място извън Европейския съюз и България, включено в този проект. Това е признание за културната активност на местната общност и за таланта на нашите деца“, коментира пред БТА кметът на селото Иван Искимджи.
Изложбата в Колибабовка привлече вниманието на официални лица от България и Молдова — представители на местната власт, културни и образователни институции, както и десетки жители и гости на селото. Присъстващите имаха възможност да разгледат над 50 експоната, пресъздаващи сцени от ежедневието в Долината на тракийските царе. Събитието бе отбелязано като историческо за селото — първо по рода си от създаването на Дома на културата през 1951 г.
В благодарственото си писмо към децата от българската общност в селото посланикът на България в Молдова Мая Добрева отбелязва, че те не просто са нарисували картини, а чрез цветовете са изпратили послание към света — послание за памет, гордост и принадлежност. С всяка линия и багра децата са протегнали ръка към „Долината на тракийските царе“ — вълшебно място в родината, където историята, духът и българщината живеят хилядолетия.
Посланичката подчертава, че участието им в изложбата в подкрепа на общобългарската инициатива за включване на „Долината на тракийските царе“ в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО е доказателство за силата на българските корени и за живата връзка с отечеството. Мая Добрева изказва признателност и към всички организации и личности, допринесли за реализирането на инициативата — Диана Митева, Маринела Карагерогиева от сдружение „Движение на просветлените“, Дружеството за българо-молдовско приятелство в Колибабовка, кмета на селото Иван Искимжи, както и родителите и преподавателите, които са създали условия за „творческия полет на децата“.
В края на събитието д-р Митева и кметът Искимджи връчиха грамоти и подаръци на младите участници. Домът на културата получи почетна награда — златна маска с образа на тракийския цар Терес I. Кметът на Колибабовка бе удостоен с лимитирана пощенска марка с лика на Васил Левски. Отличие за принос към културното сътрудничество получи и кметът на облатния град Леова Александър Бужореан.
БТА припомня, че според преброяването на населението от 2004 г. в село Колибабовка, район Леова, живеят 1142 души, от които 934 – етнически българи, или 81.79 процента.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина