site.btaЗа събора в Лион подготвяме тракийски танц, всички са много развълнувани, каза пред БТА Мирослава Георгиева от група „И-ХА“ в Осло


Танцова фолклорна група „И-ХА“ в Осло, Норвегия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
Миналата година участвахме за първи път в събора „На мегдана на другата България“. За тазгодишния събор подготвяме тракийски танц. Всички са много развълнувани, но се работи трудно, защото за първи път ще се качим толкова много хора на сцената, посочи в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА Мирослава Георгиева, една от ръководителките на танцова група „И-ХА“ в Осло.
Към момента членове на групата са 21, това са хора, които плащат членски внос. Не всички са танцьори, но така помагат финансово на групата. От тях има и чужденци, посочи Георгиева.
Тя добави, че танцуващите в момента в „И-ХА“ са около 55 души, разделени в три групи. Сред тях освен българи има и хора от други националности. Най-младият танцьор е на десет годни, а най-възрастният – над 60 години.
В „И-ХА“, в която засега се танцуват само български хора̀, няма хореограф.
„Нямаме авторски хореографски танц. Танците, които показваме на сцена, си ги творим ние, с познанията които имаме, разказа още Мирослава Георгиева.
Освен нея ръководители на фолклорната формация са Ани Ковачева и Наталия Георгиева.
По-рано пред БТА от „И-ХА“ споделиха и историята на своето създаване:
През зимата на 2013 г. Ани Ковачева и Наталия Георгиева се събират с общ интерес към народните танци. И двете имат голямо желание да се срещат с други българи, живеещи в Осло и да танцуват хора̀. Намират зала и решават да пробват. Наемат залата за два пъти, но интерес няма. След коледните празници интересът се засилва и все повече хора питат дали ще се сформира група, защото имат желанието да се включат. „И така на 13 февруари 2014 г. стартира нашата първа група за народни танци“, разказаха от групата.
Първото участие на групата е през 2016 г. на празник на българската православна общност в Норвегия. Фолклорната формация е канена няколко пъти на събитието през годините. Групата участва няколко пъти и в „Международен фестивал за фолклор и култура“ в Осло, Норвегия.
През 2016 г. „И-ХА“ е учредена и като неправителствена организация спрямо норвежкото законодателство. „Всяка година през месец май се организира Общо събрание на членовете, на което се разглежда бюджетът и се решават важни за групата дейности“, добавиха от формацията.
Първото участие на групата извън пределите на Норвегия е през 2017 г., когато „И-ХА“ се включва в „Пролетен фестивал на българския фолклор и традиции“, организиран от „Български фолклор и традиции“ - Лондон, Англия. През следващата година групата участва и в концерта спектакъл „Магията на българския фолклор“, организиран от Български музикален танцов център и Български танцов клуб „БГ Фолк Ритми“, Копенхаген, Дания.
Формацията организира също „хоротеки“ един или два пъти на година, в които могат да се включат всички, желаещи да танцуват.
„Канени сме да участваме на сватби, където единият от младоженците е българин. Участвали сме на тържества на Българското неделно училище „Родна реч“ в град Осло. Представяли сме Българското посолство в Осло по повод презентация на българската култура и традиции“, разказаха още за своите дейности от групата.
Те споделиха и как са измислили името си: „Когато започнахме да се питаме как ще си кръстим групата, дойдоха различни предложения. В „Еленино хоро“ имаме едно провикване „Опа – Иха“, което мисля, че повлия избора на името. Името беше избрано от танцьорите“.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина