site.btaСпасяването на българските евреи бе във фокуса на събитие в Технологичния институт в Холон, Израел


Събитие за отбелязване на Националния ден за възпоменание на Холокоста, с фокус паметта за спасението на българските евреи по време на Втората световна война, се състоя на 24 април, по съвместна инициатива на Българското посолство в Тел Авив и Технологичния институт „Хит“ в Холон. Това съобщи на Фейсбук страницата си Посолството на България в Израел.
В аулата на Технологичния институт в Холон, в присъствието на представители на дипломатическия корпус, на българската еврейска общност, на общината на гр. Холон, на Мемориала Яд Вашем и пред десетки студенти от Технологичния интитут в Холон, посланик Славена Гергова и председателят на института проф. Едуард Якубов подчертаха „отговорността ни винаги да помним и да не допускаме една от най-тъмните страници в човешката история да се повтори“.
Те акцентираха върху необходимостта малкото положителни истории от този мрачен период да бъдат разказвани и предавани на поколенията.
Подчертана бе належащата нужда от хуманизъм, съпричастност, лична отговорност и решителни действия срещу омразата и насилието, които да не позволят призивът „Никога повече“ да бъде изпразнен от съдържание.
Присъстващите чуха свидетелства за спасението на българските евреи от първо лице – от 98-годишния Авраам Бен Хадор, както и посредством семейната история на равин Рани Йегер, превърнала се във вдъхновение за показания по време на събитието късометражен филм на студента Даниел Моалем.
Филмът, онагледяващ солидарността и подкрепата на голяма част от българското общество към евреите по време на Втората световна война, е една от разпознаваемите истории, случили се на повече от едно място в България по онова време, припомня в своето съобщение мисията ни в Тел Авив.
В рамките на събитието в Холон бе споменат и друг елемент от историята на България и евреите по време на Втората световна война – депортацията на 11 343 евреи от т. нар. „нови земи“, администрирани от България по време на войната.
Посланик Гергова посочи, че това е елемент от онзи период, който България никога няма да забрави. Той ясно показва колко комплексна е историята и как разликата между смелост и бездействие може и коства невинни човешки животи.
Подчертан бе цинизмът на настоящата ситуация, в която 566 дни след 7 октомври 59 заложници все още са в тунелите на Хамас и войната в Газа продължава. Отправен бе настойчив призив за незабавно освобождаване на всички заложници.
В рамките на събитието бяха показани откъс от филма на БНТ „Животопис на Димитър Пешев“ и бе представена фотодокументалната експозиция на БАН „Праведникът Пешев“.
Българското посолство в Тел Авив изрази специална благодарност за организацията на събитието на председателя на Технологичния институт в Холон проф. Едуард Якубов и на Тони Дучев-Леви, ръководител на отдела за международни връзки в института.
/АГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина