site.btaСънародници във Виена гледаха българския филм „Ваймар Експрес“
Прожекция на българския филм „Ваймар Експрес“ в присъствието на режисьора Милена Фучеджиева се състоя пред сънародници в австрийската столица. Това съобщи във Фейсбук страницата си Българският културен институт (БКИ) „Дом Витгенщайн“ във Виена, където беше показана лентата.
От 1922 до 1925 г. Фани Попова-Мутафова учи пиано в Мюнхенската консерватория. През 1941 г. се връща в Германия, в града на Гьоте и Шилер - Ваймар. Какви са поводите да се върне, се разбра от документалния филм на Милена Фучеджиева – „Ваймар експрес“, пишат в социалната мрежа от БКИ.
„Ваймар Експрес“ е документален филм за Европейската асоциация на писателите на Джоузеф Гьобелс и тримата автори, които подкрепиха новия културен ред на Германия - нацистите Фани Попова-Мутафова, Роберт Брасилах и Кнут Хамсун“, пише в анотацията на лентата, публикувана по-рано от „Дом Витгенщайн“.
През октомври 1941 година Йозеф Гьобелс кани 37 европейски писатели на едномесечен семинар. Планът му е да създаде Европейски писателски съюз, който да пропагандира германската визия за света. Трийсет и шест мъже и една жена приемат поканата и се качват на влака към Ваймар. Знаели ли са писателите, че следващата спирка е Бухенвалд? Кои са били тези мъже, коя е била тази жена? Какво се е случило с Европейския писателски съюз след падането на Третия райх? Къде започва пропагандата и къде свършва? Каква е истинската цена на билета за това пътуване? Това са част от въпросите, на които кинопроизведението търси отговори, отбелязаха по-рано от Културния ни институт в Берлин за БТА и допълниха: „Когато литературната слава отменя хуманността, едно пътуване се превръща в път към Ада“.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text