site.btaДеца, вдъхновени от концерт в Брюксел, нарисуваха картини за събитието


Деца, вдъхновени от концерта на пианиста Марио Йоцов в Брюксел, нарисуваха картини за събитието. С творбите си те пресъздадоха своето усещане за атмосферата в залата. Малките артисти са ученици от класа по пиано на ръководителя на Академията за млади таланти - Пенка Петросович. Децата показаха лично произведенията си на пианиста, който проведе среща с тях.
„Не по-малко вълнуващо беше представянето на младите художници, които пречупиха през своето виждане атмосферата в концертната зала, настроението от струящата музика, както и поведението на изпълнителя. С прекрасните си рисунки децата проявиха своя талант на подрастващи музиканти и художници. Каква по-прекрасна картина от тази, която Марио Йоцов и малките артисти нарисуваха пред публиката“, написа в Пенка Петросович в социалната мрежа.
В рамките на своя първи самостоятелен концерт в Брюксел, композиторът, пианист и педагог Марио Йоцов изнесе едночасова програма в Ателие Марсел Астир. В програмата бяха включени авторски творби, класически произведения, филмова музика и джаз. Концертът се състоя по покана на Пенка Петросович, която от дълги години преподава и се занимава с класическа музика.
„Марио Йоцов поднесе един букет от разнообразна по характер музика, с която развълнува публиката. Марио е творец с много фино тоноизвличане, невероятен усет за баланс и интересна интерпретация. Запознах се с него чрез Аня Краваева, която е професионално и приятелски свързана с него. Бях впечатлена от творческата дейност на пианиста, композитора и педагога. Това беше причина да поканя Марио Йоцов да гостува на брюкселска сцена“, споделя още Петросович.
Марио Йоцов е на 37 години. С музика се занимава от малък. През 2015 година завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София със степен магистър, специалност „Музикална педагогика“. Следва специализация по композиция при проф. Красимир Тасков през 2016 г. Автор е на камерни творби и песни. Преподава пиано и солфеж. През 2022 г. издава първата си школа с авторски произведения „Младежки албум за пиано“.
Ето какво каза той пред Георги Вутов – сътрудник на посолството на България в Белгия - в интервю за БТА:
Тази вечер се насладихме на програма, включваща българска ръченица, класически творби, авторови творби, филмова музика, както и джаз. Откъде произлиза интересът към жанровото разнообразие във Вашето творчество?
Аз свиря на пиано от 6-годишна възраст, вече трийсет години. В един момент, освен от класическа музика, започнах да се интересувам и от джаз, както и от неравноделни размери, които са характерни за нашите георгафски ширини – България и Балканите. Обичам да правя разнообразни концерти, защото смятам, че за публиката е по-интересно програмата да включва по няколко композитора от различни епохи.
Това беше първата Ви изява в Белгия. Какво е впечатлението Ви от публиката тук, а и от страната като цяло?
Действително, това е първото ми посещение в Белгия. За мен този концерт беше невероятно преживяване. Публиката беше изключително топла и съсредоточена върху моите изпълнения и ме посрещна с много аплодисменти. Тук съм от два дни, утре ще имам възможността да посетя някои от забележителностите тук – на първо място Музея на инструментите. Други места, които съм посещавал - бях на два майсторски класа на Академия „Пианале“ през 2009 г. в градчето Шлиц и отново през 2019 г. във Ваймар, Германия при унгарския пианист Дениш Варун. Това бяха много интересни класове, на които научих много.
Този концерт бе съвместно организиран с Пенка Петросович. Откъде се познавате? Откъде дойде идеята за Ваш концерт тук, в Брюксел?
Има една жена, Аня Краваева, която ръководи сдружение „Евтерпани“. Тя е оперна певица и преподава. Беше на мой авторски концерт, който се състоя на 12 ноември миналата година в Сити Марк арт център. Краваева е всъщност тази, която ме свърза с Пенка Петросович. Искрено благодаря на Петросович за тази покана, за мен беше едно наистина невероятно преживяване.
Какво бихте пожелал на сънародниците ни зад граница?
Да бъдат здрави и да се занимават с изкуство. Както се казва - културата дава крила. Да посещават повече културни мероприятия и да не забравят родината си.
/ЙК/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text