site.btaДеца от българско училище в Бремен спечелиха конкурс със стихове на Иван Вазов


Училището „Аз съм българче“ в Бремен излъчи победителите в литературен конкурс, проведен по повод 6-годишнината от създаването на учебното заведение. В творческата надпревара участваха деца от Бремен, Бремерхафен, Вилдесхаузен и Делменхорст, съобщават в страницата си във Фейсбук от образователното средище. Децата се включиха в конкурса със свои видеа, в които рецитират стихотворения на Иван Вазов. Участниците бяха разделени в три възрастови групи, а седемчленно жури определи победителите.
„Конкурсът тази година беше по стихове на Иван Вазов. На всички участници благодарим от сърце за положените труд и старание. На тези, които не успяха да се класират тази година, пожелаваме още мъничко усилия за догодина, защото смятаме да превърнем конкурса в ежегоден“, допълват от училище „Аз съм българче“.
Победител в първата възрастова група, в която участваха деца от 5 до 7 години, е Мелина Димитрова от подготвителната група в Бремен.
Във втората възрастова група участваха деца от 8 до 12 години. А първото място беше присъдено на Рая Стефанова от Вилдесхаузен.
Третата група включваше ученици над 12 години. Сред тях журито избра за победител София Атанасова от Бремен.
Специалната награда спечели Калина Климентова от Бремерхафен.
Българското неделно училище „Аз съм българче“ в Бремен е създадено по родителска инициатива на 14 януари 2017 година. То е проект на сдружение „Рила“ в Бремен. Мисията на учебното заведение е да поддържа знанията по български език и култура сред децата на Бремен и региона. В него се изучават български език, история и география на България, както и родните традиции и обичаи.
„Към бъдещето на училището, всички в сдружение „Рила“, гледаме с много надежда и вяра в доброто. Защото там са нашите деца и ние искаме да ги видим пораснали, уверени, знаещи и можещи да общуват на майчиния си език; да мислят и разказват за България като за своя родина, макар и не единствена; да се гордеят, че във вените им тече българска кръв и да бъдат достойни „посланици” на страната ни навсякъде по света. Амбицията на неговите създатели е да го превърнат в едно малко късче от България, където българският език, културата и историята оживяват, за да ни напомнят за корените ни и за идеалите на нашите предшественици“, пише на официалната страница на просветното средище.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text