site.btaПроизводители на вино от украинската Бесарабия отправиха поздравления към българите в Украйна по повод Трифон Зарезан
Производители на вино от украинската Бесарабия от винарската изба „Винхол Оксамитне“ отправиха поздравления към българската общност в Украйна по повод празника Трифон Зарезан, който се отбелязва на 14 февруари в Украйна. Това съобщиха от избата „Винхол Оксамитне“ в публикация на страницата си във Фейсбук.
В посланието се отбелязва, че в Придунавската Бесарабия денят има особено значение като празник на лозарите и винарите и е свързан с традиционната първа резитба на лозята. От „Винхол Оксамитне“ подчертават, че виното заема важно място в културната и стопанската традиция на региона, който е сред основните лозарски райони на съвременна Украйна.
В публикацията се припомня и ролята на българските преселници, заселили се в Бесарабия преди повече от 200 години, които са допринесли за съхраняването и развитието на местните винопроизводствени традиции и за утвърждаването на празника Трифон Зарезан като част от културното наследство на българската общност в региона.
От избата посочват още, че празникът продължава да се отбелязва и днес като израз на уважение към историята, труда и традициите на българите в Украйна.
Както БТА писа, по случай българския празник Трифон Зарезан на 14 февруари в град Болград ще се състои фестивалът на националните традиции.
Фестивалът има за цел да представи зимните традиции, свързани с лозарството и винарството, както и богатото културно наследство на националните общности в Болградската община, сред които значително място заемат етническите българи в украинската Бесарабия.
В програмата са предвидени обредът по първото зарязване на лозята, коронация на Трифон, обредна постановка на кукерската група „Бесарабия“, както и фолклорна концертна програма под наслов „Пъстра Бесарабия“.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина