site.btaСледите на извършителите на експлозиите срещу "Северен поток“ 1 и 2 водят към Украйна


Германски медии очевидно са постигнали пробив в изясняването на това кой е извършил бомбените удари срещу газопроводите "Северен поток" 1 и 2. След съвместно разследване на А Ер Де (ARD), политическото списание на А Ер Де "Контрасте“ (Kontraste), Ес Ве Ер (SWR) и "Цайт“ (Die Zeit) става възможно да се възстанови до голяма степен как и кога е била подготвена атаката с експлозиви. Според него следите водят в посока Украйна.
Множество въпроси остават без отговор
Въпреки това разследващите все още не са открили доказателства за това кой е наредил унищожаването. През нощта на 26 септември 2022 г. три от четирите тръби на газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2" бяха унищожени от експлозии на дъното на Балтийско море.
По-конкретно, според информация от журналистическото разследване, успешно е била идентифициран плавателният съд, който вероятно е била използван за тайната операция. Твърди се, че става дума за яхта, наета от компания със седалище в Полша, която очевидно принадлежи на двама украинци. Според разследването тайната операция в морето е била извършена от екип от шестима души. Твърди се, че те са били петима мъже и една жена. Групата се е състояла от капитан, двама водолази, двама асистенти и лекарка, за които се твърди, че са транспортирали експлозивите до местата на престъпленията и са ги заложили там. Националността на извършителите очевидно не е ясна. Атентаторите са използвали професионално подправени паспорти, за които се твърди, че са били използвани, наред с другото, за наемане на лодката.
Подготовка и експлозия
Според разследването екипът е отплавал от Рощок на 6 септември 2022 г. Оборудването за тайната операция е било предварително транспортирано до пристанището с микробус. В по-нататъшния ход на разследването следователите успяват да открият лодката отново на следващия ден във Вик ауф дем Дарс, а по-късно и на датския остров Кристиансьо, североизточно от Борнхолм. Впоследствие яхтата е върната на собственика в непочистено състояние. Следователите откриват следи от взривни вещества върху масата в каютата. Според информация на ARD, Kontraste, SWR и ZEIT се твърди, че западна разузнавателна служба [не е посочено коя] е изпратила сигнал до европейските партньорски служби още през есента, т.е. малко след разрушаването, според който украински eкип е отговорен за разрушаването. След това се твърди, че е имало допълнителни разузнавателни данни, които предполагат, че отговорна за това може да е проукраинска група.
Разследване
Разследващият журналистически екип - съставен от служители на телевизионното студио на A Ер Де в столицата, на политическото списание “Контрасте”, на радиостанцията Ес Ве Ер и на “Цайт” - провел множество интервюта. Германските, датските, шведските, нидерландските и американските органи за сигурност оказали съдействие на разследването. В Германия разследването се координира от федералния прокурор, на когото са подчинени както германската федерална полиция, така и германският бундесвер. Въпреки че следите водят към Украйна, не е възможно да се установи кой точно е дал заповедта за експлозията, която е извършена от престъпниците, наели яхтата.
Според лица, свързани със службите за сигурност, не се изключва възможността това да е "операция под фалшив флаг". В този случай следата, водеща към Украйна, може да е била умишлено оставена от сили, които са заинтересовани да се види страната поръчител на престъплението. Но засега няма доказателства за провеждане на такава операция за набеждаване, посочва “Цайт“.
Бърза, но неудобна информация
Само седмица след взривяването на газопроводите "Северен поток" служителите на скандинавска делегации в Брюксел излезли от брифинг на разузнаването, проведен в тяхното посолство, дълбоко впечатлени от това колко много подробности са научили за атентата толкова скоро след нападението, посочва в. "Таймс“.
Тяхното разузнаване им казало, че зад тези бомбени атентати изобщо не стоят американци, руснаци или поляци, а определен частен украински спонсор. Казали са им също така, че тази информация няма да бъде оповестена публично и че трябва да избягват отговори на въпросите защо официалното разследване на взривяването на руско-германския газопровод върви толкова бавно.
Името на този предполагаем частен спонсор - украински гражданин, който не е свързан с правителството на президента Зеленски - циркулира в разузнавателните среди от месеци, но не е било оповестявано публично, посочва "Таймс“.
Очевидно представителите на НАТО са искали да предпазят Украйна от публичен скандал с Германия, към която Киев от началото на войната все по-напористо поставя искания за ускоряване предоставянето на така необходимата военна помощ, включително танкове "Леопард 2" и системи за противовъздушна отбрана “ИРИС-T“.
Чие е името на визитната картичка?
Това, което към момента стана известно за експлозиите през септември на дъното на Балтийско море, повдига много въпроси, чиито отговори са твърде неудобни.
Как ще бъде приета от германската общественост информацията, че украинци може да са прекарали камион, пълен с експлозиви, през Полша, за да саботират германски газопровод от германска територия?
Самата организация на диверсията – ако е била наистина организирана от частно лице – поставя оценка “слаб“ на службите, чието задължение е да предотвратяват терористични действия.
Остава неясно имало ли е връзка между администрацията на Зеленски и “терористът-патриот“, финансирал и организирал експлозиите, но дори и самото подозрение вече създава много проблеми.
Как така без проблем и без намеса на нито една тайна служба се случват следните неща:
-разработва се план за извършване на специална диверсионна операция;
-наемат се опитни водолази;
-осигуряват се перфектно фалшифицирани паспорти;
-купуват се скъпи кумулативни заряди, достъпни само за специално лицензирани компании в петролния и газовия сектор;
-експлозивите минават безпрепятствено през държавни граници в кризисен район;
-извършва се диверсионна акция, участниците в която “се изпаряват” без следа.
Рано или късно името на поръчителя на “патриотичната диверсия” ще се появи – службите са длъжни да разчетат специфичната му "визитна картичка". Остава да чакаме и да видим какъв завършек ще имат водените от официалните органи разследвания на експлозиите. Защото ако стигнат до “задънена улица”, това би могло да се тълкува като приемане “с нежелание” на твърди мерки при наличие на конфликтна ситуация. За политиците подобно мислене може и да е практика, но едва ли то ще е приемливо за обществеността.
/ПТА/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text