site.btaХудожникът Костадин Петков подготвя изложба с портрети на творци и герои на българщината


Варненската галерия „Жар птица“ подготвя самостоятелна изложба живопис на Костадин Петков - Коцето, в която ще бъде представен нов аспект от творчеството му - фигурални композиции и портрети. На платната са изобразени национални герои, общественици и именити творци. Колекцията си авторът е озаглавил „Бог ме срещна“. Тя ще бъде изложена в Арт салона на Радио Варна от 12 до 27 април, съобщи за БТА галеристът Август Иванов.
Сред шестнадесетте творби, които Петков рисува за събитието, са голямоформатните „Героите“, „Възпитатели“, „Откриване на изложба“, „Разговор за изкуство“. Всички, изобразени на тях, са хора, които са ми въздействали, от които съм се учил, независимо дали са колеги или приятели от кафенето, сподели пред БТА художникът. Той смята, че в самостоятелните му изложби досега има градация. Първите са били посветени на морските пейзажи, архитектурата и голото тяло, за да се стигне до портрета, който според него е висшият пилотаж. Концепцията в новите му работи се базира на схващането, че хората си въздействат малко или много. „Поучаваме се от някого, който може да ни служи като пример за подражание или радост за душата. Възпитавани сме в морални устои от родителите си и в училището, но после срещаме хора, към които се пристрастяваме по различни причини. Това, което показвам, е влияние от моите учители, приятели или от родните ни герои“, сподели в разговор Петков.
В платното „Възпитатели“ рисува известни художници, които са му въздействали духовно. „В моя творчески път осъзнах, че като млад се учех от тях, но после се изравнихме и те станаха мои колеги“, обясни Петков. В „Героите“ са лицата от българското националноосвободително движение и техните следовници. Казва, че ги е подбрал със задълбочено познание за родната ни история, включително на агитацията и пропагандата от социалистическия период, създала заблуди, в които сме живели. В картината най-отпред са идеолозите Раковски, Левски и Ботев. От тях, казва Петков, израстват новите генерации – Захари Стоянов, Иван Вазов, Пейо Яворов, Трифон Кунев, Данаил Крапчев, Александър Цанков, Симеон Радев, Димитър Гюдженов, Мара Бунева, Димитър Списаревски, Райко Алексиев, Никола Петков, както и наши съвременници като Георги Марков, Васил Златаров и др. Художникът ги определя като герои на българщината и се надява хората да си спомнят за тях чрез неговата изложба. „Някои не са много известни, но имат интересни биографии“, подчерта той.
Костадин Петков посвещава картина и на приятелите артисти, които са му въздействали. Тя носи заглавие „Откриване на изложба“ и в нея присъстват художниците Никола Манев, Димитър Трайчев, Мария Зафиркова, Пламен Монев, Христо Христов, Росен Германов. Галеристи и изкуствоведи са изобразени в работата „Разговор за изкуството“. Заглавията на други творби, които ще бъдат показани в изложбата, са „При Ицето“, „Малкия Исус“, „С Рембранд“ и „С Леонардо“.
Петков е родом от Кърджали. Работи години наред като уличен художник във Варна, Несебър, както и в Гърция, Турция и Румъния. След идването във Варна рисува най-вече градски пейзажи. „Когато се включих в артистичния живот на града, направих впечатление на общата изложба на местното дружество на художниците с пейзажи с родопски къщи. Там се запознах с Росен Германов, който ме тласна да направя първата си самостоятелна изложба, макар че аз се страхувах от такава стъпка“, разказа Петков. Той смята, че когато един артист предприеме изява, трябва да я подчини на някаква обединяваща тема, както е при поетите, издаващи стихосбирка. За първата си изложба на тема „Брегове“ също получил висока оценка, сподели той. Във втората - „Стара Варна“, показал архитектурата на града, а третата му изява била посветена на красотата на голото тяло. Казва, че Бог е създал нещата да им се радваме и защото всичко е хубаво не възприема специализирането в едно направление.
Костадин Петков - Коцето е роден през 1951 г. в Кърджали. Завършил е Художествена гимназия в София и след това графика в Националната художествена академия при доц. Галилей Симеонов. По разпределение работи в родния си град като уредник в градската галерия, художник в заводите „Пневматика“ и „Орфей“, учител по рисуване и художествено проектиране в Техникума по облекло и текстил. Ръководи и школа по изобразително изкуство. Има шест самостоятелни изложби. Негови творби са притежание на колекционери у нас и в САЩ, Франция, Израел, Русия, Унгария, Гърция, Турция. Притежава Диплом на Комитета по култура и кинематография на Руската федерация, почетна грамота на руската Държавна дума. Член е на секцията по изкуство и култура на ЮНЕСКО.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text