site.btaЧерна гора – в сянката на предсрочни избори


Българският президент Румен Радев посети тази седмица Черна гора, където се срещна с черногорския си колега Мило Джуканович и премиера Дритан Абазович. Радев заяви, че Черна гора е най-подготвена за еврочленство от страните, стремящи се да влязат в съюза на 27-те, и обеща да продължи българската помощ за Подгорица по пътя към осъществяването на тази цел.
Пренебрегването на тази цел обаче е една от причините, изтъкнати от партията на Джуканович – Демократичната партия на социалистите (ДПС), да оттегли подкрепата си от правителството на малцинството на Дритан Абазович в навечерието на посещението на Радев в Черна гора. Освен това от ДПС изтъкнаха като причина и прибързаното и без консултации подписване на т.нар. основен договор със Сръбската православна църква (СПС), с което се "нанасят големи щети на държавните интереси на Черна гора."
Основният договор със Сръбската православна църква
Черна гора е подписала основни договори, очертаващи задълженията на държавата и институциите към църквата, с по-малки религиозни общности - с Католическата църква през 2011 г., както и с ислямската и еврейската общности през 2012 г. Все още обаче не е постигнато окончателно споразумение със Сръбската православна църква (СПЦ).
На 8 юли след четири часа дискусии Абазович подписа споразумението за регулиране на отношенията между СПЦ и държавата. Подписването предизвика протести в страната.
Черна гора се отдели от държавното обединение със Сърбия през 2006 година, но църквата ѝ остана в рамките на Сръбската православна църква - Митрополия на Черна гора и Приморие.
За мнозина, включително за черногорския президент, това е символ на сръбското влияние в страната.
Според преброяването от 2011 г. 72 процента от черногорците се определят като православни християни, като около 30 процента от тях са се присъединили към непризнатата Черногорска православна църква. Мюсюлманите съставляват още 20 процента от населението. Останалите са католици и др.
С подписания от правителството договор се укрепват позициите на СПЦ в Черна гора и се гарантира неприкосновеността на собствеността на СПЦ върху манастири, храмове, сгради и други, отбелязва Виести.
Договорът разширява екстратериториалния статут на религиозните сгради, открива възможността за религиозно преподаване в държавните училища и дава на църквата правен статут, който в някои области е равен на държавните институции. Критиците на договора са недоволни от критериите, които договорът определя, за уреждане на регистрационни спорове за собственост. Църквата контролира стотици имоти в Черна гора, отбелязва Радио Свободна Европа.
Когато договорът бе подписан от правителството, вицепремиерът Рашко Коневич предупреди, че Абазович ще изгуби парламентарното мнозинство, подкрепяло досега правителството му. По думите на Коневич договорът не съответства на конституцията и на историческите факти.
Какво може да се очаква
ДПС, която е с най-голямо присъствие в парламента, и Социалдемократическата партия най-вероятно ще внесат инициатива в парламента, която ще формализира отказа от подкрепа за правителството на премиера Дритан Абазович, писа по-рано тази седмица черногорският вестник „Виести“. Не е ясно обаче дали ще бъде предложено да се съкрати мандатът на сегашния парламент или да се гласува недоверие на правителството.
Правителството на Абазович бе формирано на 28 април, след като предишният кабинет на Здравко Кривокапич бе свален през февруари по инициатива на Абазович, който беше вицепремиер. Лидерът на блока “Черно на бяло” Абазович беше избран за премиер с 45 гласа в 81-местния парламент, като получи подкрепа от собствената си коалиция, Социалистическата народна партия, ДПС, Социалдемократическата партия, Бошнячката партия на Черна гора и две етнически албански коалиции.
Опозиционните блокове Демократичен фронт и “Мирът е нашата нация” бойкотираха вота, обвинявайки Абазович, че е предал победата на опозицията на парламентарните избори през август 2020 г. Тогава водещите опозиционни сили се разбраха да съставят правителство и подписаха споразумение, след като партията на Джуканович спечели изборите, но не получи достатъчно места в парламента, за да успее да състави кабинет.
Ако бъде съкратен мандатът на сегашния парламент, се отива към предсрочни избори, които ще бъдат подготвени от сегашното правителство. Ако се гласува недоверие на правителството, се открива друга опция – формиране на ново правителство, ако някой успее да получи подкрепата на мнозинството в 81-местния черногорски парламент.
Според информация на "Виести" по-сигурно е, че ДПС и Социалдемократическата партия ще търсят подкрепа за разпускане на парламента, за което в момента нямат необходимото мнозинство, но изчисляват, че биха могли да го получат с помощта на гласовете на Демократите на Алекса Бечич, които от няколко месеца настояват за предсрочни избори.
Златко Вуйович, ръководител на Центъра за мониторинг и проучвания каза, че правителството би могло да оцелее при един вот на недоверие и то с “помощта” на СПЦ.
Има очаквания, че трите коалиции, които спечелиха места в парламента на изборите през август 2020 година, може да подкрепят кабинета на Абазович. Спасението за това правителство може да дойде от Сръбската православна църква, която ще повлияе на Демократичния фронт и блока „Мирът е нашата нация“, за да спаси Абазович, каза Вуйович пред всекидневника „Победа“.
ДПС и Социалдемократическата партия имат 34 от 81 места в Скупщината. За да свалят правителството, те се нуждаят от гласовете на 10 депутати от центристкия блок "Мирът е нашата нация" или 16 от просръбския Демократичен фронт, който приветства решението да се гласува за основното споразумение със СПС, отбелязва Болкан инсайт.
А според проучване на Центъра за гражданско образоване от тази седмица едва 12 процента от анкетираните черногорци смятат подписването на основния договор за приоритет в работата на правителството. Като най-важна задача на управляващите те виждат борбата с корупцията, икономическите въпроси, деблокирането на преговорите с ЕС.
/НЧ/
news.modal.header
news.modal.text